28. 4. 2016

Monika Wurm - Pakistanská pomsta

Je pomsta prejavom spravodlivosti?

Kategória: Antibiotiká/Analgetiká

Účinné látky: Pomáha pri odvykacej kúre od televíznej závislosti.

Dávkovanie: Užívať v pravidelných dávkach počas niekoľkých dní. Počet tabliet-392.

Vedľajšie účinky: Hrozí závislosť na čítaní. V niektorých prípadoch nastupuje zábudlivosť.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpiteUrčite všetci dobre poznáte ten pocit ukrivdenia. Niekto vám ublížil, ste dotknutí, cítite krivdu a po rozume vám nechodí nič iné, len to, že sa chcete revanšovať rovnakou kartou. Pomstu ženia túžba ublížiť. Túžba zbaviť sa toho hrozného pocitu, že vám niekto ukrivdil, ublížil alebo vás oklamal. Máte chuť plakať, kričať, nadávať alebo niekomu rozbiť hubu. Bolí to a vy to potrebujete zo seba dostať von. Chcete aby aj tá dotyčná osoba zažívala presne to, čo vy teraz.

Keď sa začínajúca spisovateľka preberie po autonehode v nemocnici, s hrôzou zisťuje, že má amnéziu a na nič sa nepamätá. Pamäť sa jej snaží osviežiť jej údajný snúbenec. Alexandra je zmätená,  vnútorný inštinkt jej našepkáva, že tento muž za svojou tvárou skrýva viac tajomstiev, ako je ochotný si sám pripustiť.  Autorka nemá iné východisko len mu veriť a zveriť sa do jeho rúk. Shah pre ňu pripravil prekvapenie a spolu odlietajú do Londýna.

„Princeznovský diamant pre moju princeznú!“ Shah si neodpustil a vetu vyslovil tak nahlas, že  ňou zaujal okolitú spoločnosť. Oči všetkých ľudí sa upreli na nás. Najtrápnejší na celej situácii bol ich následný zborový potlesk a gratulácie celého osadenstva luxusného zlatníctva.

V Anglicku sa však dlho neohrejú a odchádzajú do krajiny snúbenca, kde sa to všetko začalo. V krajine zeleného polmesiaca jej vyvolený sľubuje návrat zabudnutej minulosti. Každá minca má však dve strany. Čriepky stratenej minulosti sa vynárajú pomaly. Takzvaný snúbenec odhodil svoju masku a radikálna zmena správania naznačuje, že mladá spisovateľka to v žiadnom prípade nebude mať na ružiach ustlané. Osud si pre ňu pripravil strhujúce divadlo.   Kým si Alexandra stihne uvedomiť, že jej život je v nebezpečenstve, je už príliš neskoro. V stávke je príliš veľa na to, aby sa vzdala svojich spomienok a na dosah má aj šťastnú budúcnosť.  

„Vyber si, spisovateľka! Buď zabijem Adela a ty budeš voľná aj so svojím panghartom a s rodičmi, alebo to decko zabiješ týmito tabletkami a tvoj exmanžel to prežije. Nechám ho nažive s výčitkami, že si sa preňho obetovala. Napriek tomu, že si to nezaslúži. Ako sa rozhodneš?“ hovoril uštipačným tónom.

Príbehov, v ktorých sa hlavná hrdinka prebrala v nemocnici so stratou pamäti, je na našom čitateľskom trhu už niekoľko. Preto som bola veľmi zvedavá, čo v sebe skrýva Pakistanská pomsta od úspešnej slovenskej spisovateľky Moniky Wurm, ktorá sa dostala do povedomia čitateľov raketovým vstupom  románom Slzy predaných dievčat. Pakistanská pomsta je voľným pokračovaním nemenej známeho románu Pakistanská princezná. Autorka čitateľom sľubuje nezabudnuteľný zážitok  napriek tomu, že predchádzajúcu knihu nečítali.

Na stránkach svojej tretej knihy autorka rozohrala nevšedný, jedinečný a dychberúci príbeh. V jednom momente sa láska spojila s nenávisťou, aby spoločne svojou silou zničili všetky tromfy zákernej a zlomyseľnej pomsty. Príbeh vyrozprávaný Alexandrou si zamilujete hneď od začiatku. Autorka čitateľa pomaly, ale pútavo vťahuje priamo do centra diania. Občas príde dramatická vsuvka, ktorá čitateľovi naznačuje ďalší nečakaný zlom v deji. Krivka dramatickosti a nečakaných zvratov prudko stúpa, keď sa dej románu prehupne do Pakistanu. Cesta za pravdou je strhujúcejšia, pútavejšia a drsnejšia. Choré a zvrátené správanie Shaha mi neraz nedovolilo kapitolu dočítať. Oceňujem autorkinu odvahu vsadiť do hry na jednu z hlavných postáv len tie najhoršie ľudské vlastnosti. Opäť nám spisovateľka dokázala, že ma neskutočný pozorovací a výnimočný rozprávačský talent. Štýl 


Moniky Wurm sa nezmenil ani pri tejto knihe. Urobila dobre, že opäť vsadila na svoj osvedčený štýl písania, ktorý je mimoriadne vycibrený. Neskutočne bohatá slovná zásoba len umocňuje váš zážitok z čítania a vy si knihu plnohodnotne vychutnáte. Do detailov opísané a precítené postavy sa vám rýchlo dostanú pod kožu. Mne najviac zaimponoval Wasim. Milý, nežný a svojský mladík s chorou mysľou, ale dobrým srdiečkom, ma dostal. Vždy sa zjavil v tú pravú a najbolestivejšiu chvíľu. Pomsta je jedlo, ktoré najlepšie chutí studené. O tom sa presvedčila na vlastnej koži aj Alexandra. Autorka pre ňu pripravila tŕnistú cestu za láskou a pravdou.  Každá postava má v knihe svoje poslanie. Charakterové črty hrdinov sú realistické, ich vývoj a charakteristiku zvládla autorka vynikajúco.

Monika Wurm len dokázala, že je veľká kamarátka s fantáziou. Ako v každej knihe, aj v Pakistanskej pomste sú  v deji poprepletané pestrofarebné momentky z jej osobného života. To, aký význam majú v knihe zistíte, ak si príbeh Alexandry prečítate. Váš čitateľský zážitok sa znásobí, ak sa do deja ponoríte s piesňami, ktoré sú v knihe zakomponované. Príbeh reprodukovaný spisovateľkou vás na niekoľko hodín paralyzuje a prilepí k gauču, navodí vám skutočný pocit strachu a obklopí vás nedefinovateľná sila pomsty a lásky zároveň.

Pakistanská pomsta má perfektne prepracovanú zápletku s množstvom nečakaných prekvapení a šokujúcich odhalení. Autorka sa rada zahráva s emóciami čitateľa, je majsterka pestrých  dialógov. Celý román je prešpikovaný najrôznejšími pocitmi hlavných postáv. Prenesiete sa cez zlobu, klamstvá, nenávisť, obetu ale aj slzy, smiech, lásku a spaľujúcu vášeň. Napätie a nebezpečenstvo  vás budú sprevádzať knihou až do úplného záveru. Samozrejme, aj tento román dýcha orientálnou romantikou a šteklivou erotikou. Záver knihy ma úplne odrovnal, šokoval a dojal. Absolútne som nečakala také rozuzlenie celej zápletky. Je vidieť, že autorka rada zavádza čitateľa a do poslednej chvíle vás nechá v napätí a na pochybách.

Pakistanskú pomstu odporúčam pre všetkých, ktorí milujú silné, romantické a dramatické príbehy z orientálnych krajín. Ak sa chcete odpútať od všedného života a zažiť niečo nebezpečné a vzrušujúce, tak Pakistanská pomsta je vhodná voľba. Nečakajte však žiadnu lepkavú romantiku, ale pripravte sa na nebezpečnú jazdu za šťastím.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára