29. 4. 2016

Martina Monošová - Perly tej druhej

Radšej byť sama ako byť len druhá

Kategória: Placebá

Účinné látky: Má dobré terapeutické účinky. Pomáha riešiť problémy vo vzťahu.

Dávkovanie: Ak nie je určené inak, podľa vlastného uváženia. Počet tabliet-256.

Vedľajšie účinky: Prehodnotenie vlastných vzťahov. Túžba po mačkách.:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Žiadna žena nesníva o zadanom mužovi so záväzkami a obrúčkou na ruke. Život však píše svoje vlastné príbehy.
Som milenkou ženatého muža. Takto reaguje na začiatku príbehu hlavná hrdinka najnovšieho románu Martiny Monošovej v knihe Perly tej druhej.

Adela je atraktívna a úspešná žena v práci. Vo svojom súkromnom a citovom živote má veľký chaos. Už niekoľko rokov sa jej úspešne darí tajiť románik so ženatým mužom. Klame seba, svoje okolie a svoju najbližšiu rodinu. Aj keď je vnútorne presvedčená, že so svojím milovaným princom nespojí svoju budúcnosť, všetok svoj čas a svoju lásku podriaďuje jemu. Odsúva na druhú koľaj svoje záujmy, priateľky a rodinu, pretože vždy sa ponáhľa domov. Lebo, čo ak príde princ na bielom koni a ona nebude vo svojej pozícií- byť vždy po ruke.

Ako sa mi to stalo? Neviem. Naozaj neviem, ako sa zo mňa stala bokovka. Neplánovala som to. Žiadna z nás niečo takéto neplánuje. Všetky v tom máme dokonale jasno: Túžime sa stať princeznou a mienime prijať len lásku princa na bielom koni.

Vždy sa snaží byť pre neho dokonalá vo všetkých smeroch. Koľkokrát bola nastailovaná v čipkovanej bielizni, ležérne pohodená na gauči v čakajúcej póze. A nič sa neudialo, lebo ON opäť neprišiel. Jej život sa premenil na trvalý stav stagnujúceho čakania bez nádeje na akúkoľvek zmenu. Má len nádej, pretože jej nič iné nezostáva, keď sa dobrovoľne stala tou druhou. Čo je to za moc, ktorú Rišo nad ňou má? Dokáže opustiť milenca, aby po rokoch tajného vzťahu konečne naplnila svoj osud?
Kto chlácholí mňa, keď viem, že som tá druhá, že to nikdy nebude inak, a pritom Riša tak strašne milujem, že ma to chvíľami až pripravuje o rozum? Kto chlácholí mňa, keď chlap, ktorého milujem, žije svoj nádherný každodenný život s inou ženou, s ktorou má nádherné dieťa a nádherný dom s nádhernou romantickou spálňou?

Martina Monošová je známa slovenská spisovateľka, ktorú predstavovať netreba. Už niekoľko rokov nám pravidelne prináša na náš knižný trh svoje pútavé, zaujímavé a dramatické príbehy.  Perly tej druhej  je v poradí ôsmy  román autorky. Je to príbeh ženy, ktorá je milenkou ženatého muža. Presne ako názov knihy napovedá, hlavná hrdinka čaká na svoje perly, ale tie nosí tá zákonitá. Autorka nám nastavila obrátené zrkadlo, celý dej je pojatý z pohľadu tej druhej. Martina Monošová načrela do citov a myšlienok Adely. Do špiku kostí rozobrala celkový postoj Adely, jej vnímanie svojho sveta, pričom si sama uvedomovala, že nežije celkom morálny život. Dejová línia je jednoduchá a nesie v sebe klasické prvky ženského románu. Precítené opisy sa striedajú so živými dialógmi. Dej je mnohokrát priehľadný, ale kniha má v sebe akési čaro, ktoré vás núti príbeh prečítať do samotného záveru. Charakteristika postáv bola opísaná len z povrchu, chýbali mi vnútorné monológy Adely. Román však disponuje nevšednými a zaujímavými situáciami. Autorka  sa snažila reálne a s jemnou iróniou opísať to, čo  už bolo povedané nespočetne mnohokrát. Kvitujem to, že spisovateľka zaexperimentovala a vytiahla na svetlo tému milostného trojuholníka odohrávajúceho sa z pohľadu milenky. Myslím, že autorka nám chcela otvoriť oči a ukázať, že to, čo cítila Adela nebola láska. Aby sme si nezamieňali skutočné city s neukojenou túžbou. V pozadí Adelinho príbehu sa stretnete aj so spletitými osudmi dvoch kolegýň, ktoré  tiež prežívajú svoje problémy s mužmi. Svieži, ľahký príbeh, ktorý vás donúti sa zamyslieť nad svojou vlastnou hodnotou a jedinečnosťou. Láska, smiech, slzy, ale aj prekvapivé a nečakané zvraty s príchuťou  tajomna na vás čakajú v podaní tej druhej.

Perly tej druhej odporúčam všetkým ženám, ktoré sa tiež ocitli na druhej strane. Oddychové čítanie, pri ktorom zabudnete na vlastné problémy.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem samotnej autorke. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára