20. 10. 2016

Netradičné očné kvapky s Monikou Wurm

Monika Wurm je  známa slovenská spisovateľka, ktorá prerazila u nás románom Slzy predaných dievčat a raketovou rýchlosťou si získala neuveriteľnú priazeň čitateľov. Na svojom konte ma pripísaných už šesť kníh. Monika vo svojich románoch uprednostňuje lásku a jej podoby. Nie sú to však klasické presladené romány, ale jej hrdinky zažívajú mnoho dramatických chvíľ. Svojim postavám väčšinou naservíruje ťažký a pohnutý osud, ktorý je premiešaný s množstvom emócií. Zvláštnosťou jej kníh je aj to, že v každej jednej necháva kus seba samej. Jej príbehy sú z orientálnych krajín, ktoré sama navštívila. Monika Wurm je strelec. Recenziu na Nesmieš ma milovať: Farby lásky si môžete prečítať TU.

Podľa horoskopu sa strelci vyznačujú statočnosťou, štedrosťou a čestnosťou. Strelec je vraj dieťaťom šťasteny. Vyžaruje maximálnym optimizmom a ich šarm, duchaplnosť a vtip nemožno v dave prehliadnuť. Citlivými sú predovšetkým ich bedrá a dolné končatiny. Môžu mať problémy aj s reumatizmom a ohrozené sú aj ich pľúca.  Ale je to naozaj všetko pravda? To nám už prezradí Monika Wurm.

Váš posledný román Nesmieš ma milovať: Farby lásky sa od predchádzajúcich kníh líši tým, že ste zapracovali do románu dve odlišné dejové línie a pre napísanie tohto diela ste sa rozhodli pre náročnú tému, a to kolonializmus, zotročovanie a nadradenie rás. Čo  bolo prvým spúšťačom, že ste sa odhodlali čitateľom priblížiť tento málo využívaný námet?
Práve fakt, že tento námet nebol na Slovensku nejako významne zastúpený, rozhodla som sa ho spracovať ja. Inšpiráciu som našla náhodou v odbornom článku o histórii Belgicka. Len málo ľudí pozná neslávnu minulosť tejto modernej európskej krajiny a práve tú neslávnu časť som bez prikrášľovania spracovala do podoby románu.

V románe sa opierate o pravdivé historické fakty. Bolo pre vás ťažké nájsť si dostupné materiály k danej téme, resp. odkiaľ ste čerpali zdroje?
Znalosť nemeckého a anglického jazyka mi pri hľadaní podrobností dosť pomohli. Študovala som odborné práce, zápisky historikov i dokumenty, ktoré mi pomohli načerpať často šokujúce informácie o historickom vzťahu Belgicka a Konga. Tomuto procesu som sa intenzívne venovala štyri mesiace.


Vraj vaša neskrotná túžba po slobode a snaha upútať, čo najväčšiu pozornosť vás vháňa do nových dobrodružstiev. Je to naozaj tak, že keď cítite väčší nápor v práci alebo v písaní, že sa zbalíte a jednoducho odídete do svojich obľúbených destinácií? Je vaša túžba po cestovaní naozaj taká silná?
Túžbu po cestovaní som pocítila hlavne po tom, ako som v roku 2010 prekonala rakovinu krčka maternice. Vtedy som sa odhodlala cestovať, či už v spoločnosti mojich priateľov, alebo rodiny.
To so zbalením sa a odchodom do obľúbenej destinácie je druhá vec. Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Necestujem prostredníctvom cestovných kancelárií, preto si odchod na dovolenku vyžaduje detailné prípravy. Na návštevu mnohých exotických krajín totiž potrebujete víza, dokonca i špeciálne očkovania. Cestovanie však milujem. Hmotné veci sú pominuteľné, ale spomienky a zážitky sú skutočným duchovným pokladom.

Strelci sa vedia rýchlo pre všetko nadchnúť, ale keď nevidia okamžité výsledky, tak sa vzdávajú. Toto pravidlo však neplatí  pre vás. Vy ste sa nevzdali a bojovali. Ako dlho ste  hľadali vydavateľa pre vašu prvú knihu Pakistánska princezná?
Nie som ten typ človeka, ktorý verí na horoskopy a nejaké zaškatuľkovanie na základe dátumu narodenia. Verím, že v každom človeku existuje neskutočná sila dokázať veci, len musí naozaj chcieť.
Ako každý začínajúci autor aj ja som si prešla skúškou ohňom. Prvé vydavateľstvo ma odmietlo, prijalo ma až ďalšie s podmienkou, že vydanie knihy bude chvíľu trvať. Čakala som 18 mesiacov a moja prvotina tak prakticky vyšla až ako moja druhá kniha. 

Tajomstvo života vraj objavujete aj prostredníctvom náruživého čítania. Ostane vám čas popri práci a písaní kníh aj na čítanie, či ste len taký príležitostný čitateľ?
Vystihli ste to skutočne trefne, nazývam sa príležitostným čitateľom, ale keď sa raz za mesiac pustím do čítania, tak si knihu naozaj dokážem plnohodnotne vychutnať.  

Existuje podľa vás niečo ako konkurencia medzi autormi alebo ste „priatelia“?
Neviem, ako to vnímajú ostatní autori, ale ja nejaký konkurenčný boj nepociťujem, lebo nežijem na Slovensku. Osobne každému autorovi prajem len to najlepšie a s mnohými z nich sa priatelím.

Doprajete si po napísaní knihy zaslúžený relax?
Áno, presne tak. V tomto období cestujem, čítam, venujem sa veciam, ktoré by som počas práce a písania inak nestíhala.

Ak by ste mohli, zmenili by ste nejakú svoju knihu? Ak áno, prečo a ktorú?
Nie, nezmenila. Stojím si za každým svojím knižným dieťaťom.

Literárny úspech a sláva sú veci nevyspytateľné. Stotožňujete sa s týmto výrokom?
A tu mi vyvstane otázka – čo je to úspech a sláva? Tejto myšlienke sa momentálne venujem v pripravovanej knihe. Na túto tému by sa dalo polemizovať naozaj dlho, preto odpoviem krátko. Áno, stotožňujem sa so spomenutým výrokom.

Na to, aby bol spisovateľ úspešný, nestačí len talent. Čo je podľa vás ešte dôležité, aby bol autor uznávaný?
V prvom rade by mal mať dobrý vzťah k svojim čitateľom, pretože práve im vďačí za to, že má zmysel pokračovať v písaní. V neposlednom rade sú dôležité kvalitné vzťahy s vydavateľstvom.

Čo je podľa vás v dnešnej dobe stále ešte tabu?
V dnešnej dobe je viac tabuizovaných tém, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jednej takej sa budem venovať v knihe, ktorú pripravujem na rok 2017. Možno ju dokonca vydám pod pseudonymom. Ale to všetko je ešte len hudba budúcnosti. Podľa mňa sú najviac tabuizované témy súvisiace so sexuálnou orientáciou, ako pedofília, nekrofília, zoofília... Dosť náročné témy, ktoré vyvolávajú hrôzu a pohoršenie. Politika je tiež háklivá téma. Do politiky by som zaradila aj problém Islamského štátu či terorizmu.

Aká bola najkritickejšia chvíľa vášho písania?
Zatiaľ som takú nemala. Píšem len pár rokov.

Sledujete ohlasy čitateľov na vaše knihy? Vyskytujú sa u vás nejaké symptómy?
Ohlasy mojich čitateľov sledujem pravidelne a prípadné symptómy sú úplne rôznorodé. Od úsmevu, až po tanec radosti a slzy dojatia. U mňa sa dočkáte najrôznejších vedľajších účinkov.

Ktoré knihy dráždia vašu nervovú sústavu?
Moje nervy vedia najviac rozdráždiť krváky a detektívky. To naozaj nie je moja krvná skupina.

Máte nejakú fóbiu?
Z injekcií a zubára.

Ďakujem za rozhovor. Prajem veľa tvorivej inšpirácie a ďalších úspechov.

A čo dodať na záver? Vyhýbajte sa slepej odvahe. :)

A celkom na záver sa chcem poďakovať i ja za priestor na vašej stránke a srdečne pozdravujem všetkých, ktorí si našli čas na prečítanie celého rozhovoru.
Rozhovor zostavila: Simona Rošková
Foto poskytla: Monika Wurm

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára