2. 5. 2016

Denisa Martincová - Tajomstvo bábik

Keď je strach silnejší ako dôvera

Kategória: Antipsychotiká/Antipyretiká

Účinné látky: Pomáha k spravodlivosti. Napráva pokrivený pohľad na svet.

Dávkovanie: V malom množstve, s balíčkom vreckoviek. Počet tabliet-208.

Vedľajšie účinky: Návaly hnevu, bezmocnosť. Zúfalstvo a plač.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Sexuálne zneužívanie detí, je bohužiaľ, aj v dnešnej, pomerne vyspelej spoločnosti, stále fenomén, ktorý katastrofálne zaťažuje a ničí nielen jeho obete, ale aj celé okolie, rodinu a celú spoločnosť. Na Slovensku zostáva aj naďalej tabu, podobne ako za predošlého režimu.

O tomto príbehu nikto nepočul. Nehovorilo sa o ňom, zostal pochovaný na dlhé roky. V mladom veku si začne Barbora písať denník, ktorý jej na malú chvíľu pomohol preklenúť ťaživé obdobie a zmierniť bolesť v duši. Nezabudne napísať aj list pre mamu na vysvetlenie, prečo tak dlho mlčala. Jedného dňa zazvoní pri dverách suseda, jediného človeka, ktorému dôveruje a odovzdá mu zabalený denník s detskou prosbou, že ak by sa jej niečo stalo, nech ho doručí do rúk len jej matke.

Otvoril okno. Bez pozdravu mu vložila balík do dlaní, znovu sa obzrela, aby sa presvedčila, či ju nikto nesleduje. Pevným hlasom mu povedala: „Prosím, ak by sa niečo stalo, čokoľvek, odovzdajte toto mojej mame.“ „Ublížil ti niekto?“ opýtal sa ustarostene. Mladá žena pokrútila hlavou. „Len to odovzdajte mame. Prosím, iba mame.“ A stratila sa z jeho obzoru za bránou svojho domu.

Ani jeden z nich však netušil, že ich cesty sa v tú noc navždy rozídu. Barbora si prežije desivé peklo. Dvanásť rokov čakala na pomoc v nádeji, že zmení život sebe a sestre. Vytúžená pomoc a sloboda neprichádzala. Jej sestra Eva s dcérkou Terezkou prežívajú nočnú moru a v strachu žijú zo dňa na deň v rodičovskom temnom dome. Situácia je neznesiteľná a Eve sa začína blýskať na lepšie časy a odchod z domu, keď sa zamiluje do Ivana. Aké desivé tajomstvo sa ukrýva za múrmi starého domu, ktoré oblieha ako čierna obluda jej obyvateľov? Vypláva šokujúca pravda na povrch?

Keď vychádzala z pivnice a všetko ju medzi nohami bolelo, prebleskla jej hlavou strašná myšlienka. Niečo sa v nej ozvalo. Hlas v nej k nej prehovoril: „Pozri sa do zrkadla, uvidíš oči svojej mamy. Prázdne oči zneužívaných detí.“ Tereza sa zdvihla z kresla, prešla na verandu a zahľadela sa na svoju tvár v zrkadle. Stále mala prázdne oči.

Denisa Martincová vtrhla na náš knižný trh v minulom roku ako rozbúrená lavína románom Ženy vyhnané z raja, ktorý mal mimoriadny úspech. Autorka opäť dokázala svoje výnimočné kvality a z jej pera sa zrodil ďalší skutočný príbeh Tajomstvo Bábik. Úprimná, šokujúca, miestami až nechutná spoveď Terezky.
Spisovateľka si znova vybrala neľahkú tému. Otvorila tmavú skrinku, kde sa dlho ukrývali mnohé nezodpovedané a nepochopiteľné otázky, ktoré nás, žiaľ, obklopujú v našom každodennom živote. Tajomstvo Bábik je príbeh, na ktorý len tak hneď nezabudnete, a bude vo vás ešte veľmi dlho rezonovať. Brilantné dielo napísane s veľkou noblesou. Román, ktorý vás nahlodá a vryje sa vám pod kožu tak hlboko, že budete mať pocit, že sa to bytostne dotýka aj vás. Dielo, ktoré vás prinúti zamyslieť sa a budete sa neustále pýtať: „Prečo? Prečo sa toto deje?“


Bola som motýľom, keď mi vytrhli krídla. Nedokázala som lietať. Pozerala som sa na krásu okolo seba. Už nebola moja. Ako som nebola nikoho, keď mi trhali krídla. Mali ma aj oslepiť, aby som nevidela, o čo prichádzam.

Silný a emotívny román, ktorý je prešpikovaný najrôznejšími emóciami. Pri čítaní sa vám miestami zastaví srdce, obklopí vás strach a naskočia vám zimomriavky. Skladám povestný klobúk pred autorkou, ako pútavo a bez tajností vložila na papier skutočný príbeh rodiny Repčíkovej. V rodine, v ktorej bezohľadný a chorý člen mužského pohlavia ničil a šikanoval všetkých vôkol seba. Boli deti a stali sa obeťami zvrhlých chúťok chorého muža. Pedofília je diagnóza. To, čo sa za ňou ukrýva, si radšej ani nepredstavujem. Kniha je plná bolesti, bezsenných nocí, sĺz a nedôvery.
Aj keď som Tajomstvo Bábik prečítala v pomerne krátkom čase, nedokázala som knihu zhltnúť jedným dychom. Určité pasáže ma prinútili dielo zavrieť a na chvíľu odložiť. Pálili ma slzy v očiach a neveriacky som krútila hlavou. Je toto naozaj možné?  V tom momente som sa s láskou pozrela na svoje dve deti a milovaného muža.


Viete si predstaviť, že by ste dvanásť rokov  nevideli slnko, nepocítili jeho hrejivé lúče na vašej tvári, nevideli sneh, necítili vietor vo vlasoch a nevnímali iné krásy, ktoré nám život ponúka? Barbora mohla o tom iba snívať a predstavovať si to. Myslím si, že keď napíšem, že som bola z knihy šokovaná, nevystihnem to presne. Je to slabé slovo. Príbeh by si mali prečítať všetci, aby pochopili, že sa medzi nami nachádzajú aj takíto chorí ľudia.  Je to smutné, ale nikdy neviete, kto vo vašom okolí skrýva za dverami svojho príbytku desivé tajomstvo. Kniha nesie v sebe určité posolstvo a poukazuje na prvotné príznaky správania sa detí, ktoré sa stretli s pedofíliou. Treba si uvedomiť, že v takom prípade netreba mlčať, ale otvorene sa zdôveriť blízkej osobe.  Pretože nikdy nevieme, kto svoju diagnózu „pedofília“ dobre ukrýva.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem samotnej autorke.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára