19. 4. 2016

Adriana Macháčová & Róbert Dyda - Vieme prví


Nie je pravda ako pravda

Kategória: Antitusiká/Vitamíny

Účinné látky: Prirodzene ničí mikroorganizmy závisti a intríg. Dodáva guráž a odháňa neprajníkov.

Dávkovanie: Najlepšie počas celého dňa, osamote, s vyloženými nohami a whisky. Počet tabliet-264.

Vedľajšie účinky: Strata dôvery v partnerov, oslabená imunita pred zvýšeným záujmom médií.

Čo by ste mali predtým vedieť, ako si knihu TU kúpite: „To len vy si vymýšľate, náhlite sa za senzáciami a servírujete čitateľom obludné klamstvá! Bezstarostne rozoberáte vykonštruované šokujúce aféry ako nejakú filmovú drámu a nazdávate sa, že ste objektívni! Keď príde na lámanie chleba, tak si robíte len svoju robotu. Orwell ako vyšitý, až na to, že vy neprepisujete dejiny, ale kompletne si ich vymýšľate!“

Zmiešaná autorská dvojica Adriana Macháčová a Róbert Dyda spojili svoje skúsenosti a ich prvý debut Šokujúca aféra mala neskutočný úspech. Talentovaná dvojica, ktorá na Slovensku nie je neznáma, prichádza v tom istom roku na knižný trh s dynamickým a šokujúcim príbehom Vieme prví.
Hneď v úvode príbehu sa zoznámite s Richardom Vyskočom, ktorý nevie “prežrať“ úspech a nedokáže odpustiť zradu svojmu bývalému spoločníkovi Petrovi Walterovi. Potom, čo Walter odhalí krutú pravdu ako ho jeho spoločník okrádal, sa ich spoločné podnikanie končí. Kam až dokáže človek zájsť vo svojej nenávisti?  Dlho živená nenávisť sa derie na povrch a pomsta na spoločníka, nenechá na seba dlho čakať. V tejto špinavej hre pomáha Vyskočovi mladá a ctižiadostivá Diana, ktorá je jeho asistentkou. Je ovládaná a pod tlakom svojho šéfa. Sila a moc peňazí je silnejšie afrodiziakum ako vlastná česť, a tak sa zaplieta do pochybných machinácií, do ktorých je vmanipulovaná šéfom. Je nakazená chamtivosťou a túžbou po peniazoch. Odrazu prichádza obrovský šok. Titulka bulváru.

Vieme prví: Podnikateľ a filantrop Peter Walter má milenku! Kto je kráska na fotografii?


Senzácia je na svete a rozpútala hotové peklo. Špinavá hra sa práve začala. Vyskoč vytiahol svoje prvé esá z rukáva, po ktorých hladný bulvár hneď skočil. Svoju hru roztočili ako ruletu aj dva konkurenčné denníky. Aj v Dianinej hlave zablikala kontrolka a túži uviesť všetko na pravú mieru.
Pýcha peklom dýcha. Novinárka Svetlana, ktorá baží po senzáciách a ide si za svojím cieľom aj cez mŕtvoly. Tiež má záľubu ničiť životy iných. Na jej vrúbok sa pripísal aj Peter Walter. Ako sa vysporiada s nečakanou životnou situáciou Petrova manželka Agáta? Ako sa k celej záležitosti postaví otec a manžel rodiny? Dej začína naberať na obrátkach vo chvíli, keď záhadne zmizne Agáta Walterová a honba za senzáciami sa začína obracať proti tým, ktorí ich rozpútali.

Správy o nešťastí, vyostrené dramatické situácie priťahujú čitateľov ako med muchy. Krv a slzy sa jednoducho predávajú lepšie, než dobročinnosť.

Mala som pocit, že knihou Šokujúca aféra si autorské duo nasadilo latku príliš vysoko. Moje očakávania nesklamali. Príbeh ma šokoval. Je písaný pútavo, zaujímavo a tak plynulo, akoby ho písala jedna osoba.  Kniha vás uchváti hneď od samého začiatku. Nemá žiadne hluché miesta a máte neustále potrebu prevracať stranu za stranou. Dostali ma do detailov opísané postavy a bravúrne vykreslené charaktery postáv. Je to príbeh o zlobe, chamtivosti a závisti. Chcete vedieť ako funguje bulvár? Tak v rukách držíte tú správnu knihu. Román nie je len o bulvári, ale aj o láske a vzťahoch. Rozmýšľali ste niekedy aké to je, keď sa manželka dozvie o nevere svojho manžela práve z novín? Čo musela prežívať Agáta? Je smutné, že netrpia len hlavní aktéri, ale aj celé okolie rodín a hlavne deti. Asi najviac na mňa zapôsobila postava Heleny. Tichá, oddaná a milujúca manželka. Bezmocný objekt svojho manžela. Tie kanadské žartíky, ktorými odrovnávala svojho manžela mi vyčarovali zakaždým úsmev na tvári. Veľké sympatie mala u mňa aj Agáta. Pomsta, zrada, depresia, klebety a nevera. Osud jej toho na plecia nadelil viac ako dosť. Príjemným oživením románu je aj svojský detektív Chalupa a advokát Kramer. Tieto dve postavičky dodali príbehu presvedčivosť a profesionalitu. Zaujímavou postavou je aj novinárka Svetlana, chladná kráska, ktorá sa neštíti ničoho a bez zábran, samozrejme pre dobrú vec, nemá problém použiť aj svoje telo. Na konci príbehu sa mi začala páčiť aj premena zlatokopky Diany. 


Ja ako bežný človek a laik, ktorý nevidí do tmavého vreca lží, podvodov a nekalých praktík, len ťažko porozumiem, akú neskutočnú silu má bulvár. Možno práve pre moju nevedomosť alebo zvedavosť, keďže od prírody je každá žena zvedavá, som siahla po tejto knižke. Je až ťažko uveriteľné, že toto všetko sa deje priamo pred našimi očami, len s tým rozdielom, že hlavní adepti na zničenie, sú zaujímavejší a vplyvnejší, ako sme my bežní smrteľníci. Myslím si, že v dnešnej dobe majú masmédia a hlavne bulvár veľký vplyv na celú spoločnosť. Veď kto by nepozeral televíziu alebo nečítal noviny? A obzvlášť našu pozornosť pritiahne titulka so známejšou a bohatou osobnosťou, či celebritou. A už listujeme a čítame všetky tie špinavosti, ktorými nás bulvár kŕmi. Ale je to naozaj pravda? Je to len o moci, peniazoch a zničení toho silnejšieho? Alebo len preto, že nejaká senzácia zaistí predajnosť bulvárneho plátku. Naozaj stačí tak málo alebo veľa? Nepodložené a neoverené fakty, len náhodné typy a vety vystrihnuté z „kontextu“. Toto všetko sú spúšťače bezohľadnej lavíny, ktorá sa rúti rýchlosťou blesku, ničí všetko a necháva za sebou obrovskú spúšť. Naozaj je pravda, že nie je dôležité či prídeš s pravdivou informáciou, ale podstatne je, že si prvý

 Dynamický dej, živé dialógy, perfektná zápletka, nepredvídateľný dej, napätie, neokukaná téma-tieto fakty robia knihu viac, ako len čitateľnou. Hodnotné dielo, ktoré osloví ženy, ale určite má čo ponúknuť aj mužom. Je to príbeh, ktorý sa môže stať aj vám!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára