24. 4. 2016

Lucia Božiková - Hlavolam lásky

Za úspech sa nehanbite

Kategória: Analgetiká/Betablokátory

Účinné látky: Má blahodarne účinky na stav duše a srdca. Upokojuje a stimuluje chuť na čítanie.

Dávkovanie: Najlepšie vo väčších množstvách s dobrým chladeným drinkom. Počet tabliet-208.

Vedľajšie účinky: Nabáda k závisti, ohováraniu a neprajnosti. Začínajúce sa potenie a trasenie rúk.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Úspech sa neodpúšťa. Prečo? Jednoducho preto, že závisť je vždy silnejšia než dobroprajnosť a hlavne objektívnosť. Závisť je ľudský fenomén, ktorý bude existovať vždy. Skúsenosti s úspechom a jeho negatívnymi následkami si zažila na vlastnej koži aj hlavná hrdinka Tereza románu Hlavolam lásky.

Tereza je mladá, ambiciózna a úspešná hovorkyňa miestnej samosprávy. Má všetko, po čom iné ženy túžia. V jej živote nastane zlom a misky váh sa preklopia. Odrazu nemá nič a jej manžel bez vysvetlenia odchádza do Arabských emirátov. Kto je v skutočnosti Terezin manžel? Jeho odchodom sa spúšťa sled nepriaznivých udalostí, v ktorých hlavnú úlohu zohráva údajne Terka.

„Ťažko opísať, čo sa vo mne odohrávalo, ale v tom momente zastal čas. Snažila som sa súvisle nahlas zopakovať, čo povedala a čo mi tým chcela naznačiť. Obávala som sa ďalšej katastrofy, ktorá by obrátila môj, už i tak pohnutý život naruby.“

Keď odhalí tajomstvo svojich rodičov, je presvedčená, že musí rozlúštiť tajničku svojho života. Aby sa dopátrala pravdy, odchádza za svojím manželom do Arabských emirátov. Z neočakávaného výletu sa však stáva boj o vlastné prežitie. Zisti Tereza pravdu o svojom manželovi? Akú silu má diár, ktorý je plný kompromitujúcich informácií a dokáže zmeniť životy nie len Terezy, ale aj niekoho iného?

„Určite sa z toho stane bestseller,“ vyšlo z nej a iskričky, ktoré sa zračili v jej očiach, napovedali, že to myslí vážne. „Máš vysoké ambície, len nevieš stáť nohami na zemi,“ trhalo mi kútikmi. „Terka, prosím ťa, vieš, koľko môžeme na tom zarobiť?!“ zahlásila nadnesene. Takmer mi zabehlo. „Tak čo, pôjdeš do toho? Tľapneme si? roztvorila dlane.“


Nie je to tak dávno, čo sa Lucia Božiková dostala do podvedomia slovenských čitateľov so svojím debutovým románom Žila som v zlatej klietke. Konečne sme sa dočkali a autorka, ktorá má veľký potenciál stáť sa na našom knižnom trhu stálicou, prichádza v týchto dňoch na trh s novinkou Hlavolam lásky. Knihy Lucie Božikovej sú určené pre ženy a  majú spoločného menovateľa a to je hľadanie samej seba, svojej hodnoty a slobody vo vzťahu k okoliu i sebe samej.

Kniha vás upúta svojou jedinečnou obálkou, ktorá mimoriadne priťahuje pozornosť. Lucia Božiková tentoraz stavila kartu na medziľudské vzťahy a urobila veľmi dobre. Bez servítky, ale s taktom a jemnou dávkou sarkazmu, ktorý ja osobne preferujem nám nastavila zrkadlo, to akí sme my, Slováci. Do „špiku kostí“ rozobrala našu mentalitu.  Príbeh vystavala na nie najlepších ľudských vlastnostiach. O Slovákoch sa vraví, že sú schopní si závidieť  aj chorobu. Myslím si, že každý z nás sa už stretol zo závisťou, neprajnosťou a klebetami. Hlavolam lásky vám predostrie všetko, s čím bojuje nespočetné množstvo ľudí. Trochu som sa ja zamyslela. Ľudská prirodzenosť je však taká, že vždy túžime po tom, čo nemáme. Hodnotu týchto požehnaní si uvedomíme, až keď to stratíme. Ľudia navonok vidia, len to, čo chcú vidieť, ale nevidia úsilie, drinu a odriekanie, ktoré ich nadobudnutie stálo. Zvonku často nevidíme, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. V niečom sa ten druhý môže mať lepšie, ale už si neuvedomujeme, že v inej oblasti života môže byť neúspešný alebo môže prežívať problémy a trápenia od ktorých nás osud ušetril.

Kniha je písaná od začiatku pútavo, číta sa rýchlo . Na pozadí Terezinho trápenia, svoje slasti a strasti prežíva aj Alena. V knihe nájdete, samozrejme, aj lásku, slzy, bežné starosti ,ale aj radosti obyčajných žien. Aj Alena pochopila rovnicu života, že všetko sa dá, len treba chcieť. Netreba sa vzdávať a ísť si za svojimi snami.  Román je plný života, prekvapivých zvratov, lásky a nádeje. Vyvolá vo vás množstvo silných emócií. Hlavolam lásky je reálny príbeh, ktorý sa môže stáť aj vám. Na strane druhej autorka prenikla do krehkej ženskej duše a vykreslila nám, čo všetko je schopná urobiť zamilovaná žena, pre svoju lásku k milovanému mužovi.

Odporúčam ako pohodové čítanie, ale pozor! Veľa právd o nás, ľuďoch sa vám vryjú hlboko pod kožu a aspoň mňa prinútili pozrieť sa na seba kritickejším okom.

Závisť je minca s dvoma stranami. Možno sa ňou nechať ovládať alebo je možné závisť si osedlať a využiť ju na dosiahnutie našich cieľov. Tak , ktorú možnosť si vyberiete vy?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára