29. 4. 2016

Mirka Novysedláková - Prísne tajný denník Miry Danesovej

 
Každá študentská láska má svoje čaro

Kategória: Placebá/Diuretiká

Účinné látky: Účinná pri jesennej melanchólii. Navodzuje dobrú náladu.

Dávkovanie: 20-40 strán podľa duševného rozpoloženia, kdekoľvek. Počet tabliet-368.

Vedľajšie účinky: Spomienkové záblesky na detské večierky.:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Je čudáčka, ktorú nikto nechápe, aj keď pod telom blázna sa ukrýva romantická duša. Šedá myška s okuliarmi a  strojčekom na zuby, najneobľúbenejšia bytosť Vyššej strednej školy v Oak Falls. Oblieka sa ako starý rocker a rovnako dobre, ako hrá na gitare, tak aj spieva v garážovej kapele. Je magnetom na trapasy každého druhu.  Miriam, hlavná hrdinka románu Prísne tajný denník Miry Danesovej, je mladá a splašená tínedžerka. Je mladšou sestrou Pamely, ktorá je atraktívna, milá a obľúbená študentka ich školy. Tá dokáže behať v dvanásťcentimetrových podpätkoch a pomotať hlavu polovici chlapcov v škole. Sú do nej zaľúbení všetci  potomkovia mužského pohlavia.

Naposledy boli ku mne chlapci milí v piatej triede, keď som na narodky rozdávala čokoládové cukríky, ale odvtedy sa so mnou žiadny chalan tak milo nerozprával. Dana, Zacka a Jeremyho nerátam. Sú to jednoducho kamoši. Fúha, som riadny omyl prírody, a niekto taký ako Mark Sellers odo mňa niečo chce?

Mira je dokonca aj úhlavná nepriateľka najlepšej sestrinej kamošky Ashley. Tá je podľa prieskumu školy tiež najobľúbenejšia a najkrajšia roztlieskavačka ako Pam. Dokonalá sestra daruje rockerke denník, ktorý sa stáva svedkom jej tajomstiev. Prvé stránky v denníku patria Michaelovi Evansovi, chlapcovi, ktorý sa do Oak Falls prisťahoval z New Yorku. Keď sa čisto náhodne cestou do školy v autobuse s ním zoznámi, mladá rebelka je v momente zaľúbená až po uši. Ako sama píše v zápisníku, bola to láska na prvý pohľad.


Lisa sa ma snažila upokojiť chabým: „Mira, u chlapcov je sex iná vec, to ešte neznamená, že ju nekonečne miluje.“ Ďakujem veľmi pekne za takú útechu!!!! To ma malo podľa nej upokojiť? Samozrejme, že som plakala ďalej ostošesť.

Lenže na fešného Newyorčana rozhadzuje svoje siete aj mrcha Ashley. Prekvapením pre Miru bude, keď zistí, že aj jej najlepšia kamarátka Liz má záujem o jej nový objav. Našťastie má svoj malý „spovedníček“, v ktorom si nemusí dávať servítku pred ústa a vylieva si na papier svoje dospievajúce srdiečko.

Mirka Novysedláková je pre slovenskú čitateľskú verejnosť zatiaľ neznáma začínajúca autorka. Svojou prvotinou Prísne tajný denník Miry Danesovej debutovala v polovici minulého roku. Román je určený pre mladšie ročníky. Priaznivci, ktorí si obľúbili napríklad Džínsové denníky od Zuzky Šulajovej  sa môžu tešiť, pretože tento román je žánrovo podobný, len sa prenesiete do „Amerického sveta.“ Objavíte svet amerických tínedžerov, ich radosti a veľké trápenia. S hlavnou hrdinkou prežijete jej prvú lásku, zažijete zaujímavé vzťahy študentov, dozviete sa čo je práve „v kurze“. Odhalíte spletité osudy vedľajších postáv. Spoznáte americký školský systém, ktorý je odlišný od nášho, nakuknete do Ameriky a prenesiete sa možno v spomienkach do svojej vlastnej a dávno zabudnutej puberty.  Príbeh je vtipný a zábavný. Zasmejete sa nad príhodami hlavnej postavy a nad jej vtipnými dialógmi s chlapcami. Kniha je písaná jednoducho, má svieži štýl a do popredia dávam autorkin výborný rozprávačský talent. Oddychové čítanie, pri ktorom nemusíte nič iné riešiť. Samozrejme, že sa občas zamyslíte nad citovými výlevmi hlavnej hrdinky, ale tie patria primerane k jej veku a zmýšľaniu. Príjemným oživením knihy sú texty piesní a básne, ktoré autorka rafinovane zakomponovala do diela. Každý čitateľ si v knihe určite nájde svoju obľúbenú postavu. Mňa najviac samozrejme bavila Mira, aj keď zo začiatku som na ňu mala iný názor, hlavne pre jej podceňovanie sa a fňukanie, ale postupne som jej prišla na chuť.

V knihe je množstvo vedľajších postáv, z ktorých môžete mať menší zmätok, ale do deja skvele zapadajú. Každá postavička má v knihe svoje opodstatnené miesto a autorka sa pekne vyhrala s ich charakterovými vlastnosťami. Do polovice knihy je dej pomalý, chaotický a rozťahaný. Neustále  opakujúce sa činnosti, miesta a nevyrovnané vnútorné rozpoloženie Miry sú  spomaľovačom deja. Možno je to spôsobené faktom, že knižné denníky nie sú moja šálka kávy, po ktorých rada siahnem. Neskôr som sa snažila stotožniť s mladou rebelkou a v závere knihy sa dej viac rozbehol, takže posledné kapitoly som doslova zhltla. Čitateľovi, hlavne staršiemu bude dlhšie trvať, kým sa zorientuje v celom príbehu. Dialógy sú miestami vtipné, hravé, nájdu sa aj trápne, ale to už patrí k slovníku mladšej generácie. Verím však tomu, že  kniha si získa svoje verné publikum čitateľov, a nájde zaľúbenie hlavne u mladých ľudí.

Prísne tajný denník Miry Danesovej odporúčam ako ľahké a oddychové čítanie pre tínedžerov. Ak chcete vypnúť a zabudnúť na svoje problémy, tak si knihu vychutnáte.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Koruna.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára