5. 5. 2016

Eva Dedinská - Za náprstok šťastia

Niekedy stačí len kúsok obyčajného šťastia

Kategória: Antibiotiká/Antihystamiká

Účinné látky: Zaženie nepríjemný strach. Odbúrava stres.

Dávkovanie: V pohodlnom kresle na tichom mieste, 30-60 strán. Počet tabliet-272.

Vedľajšie účinky: Budete si chcieť zaobstarať šijací stroj a vedieť naučiť sa šiť.:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Šťastie je, keď máš niekoho kto ťa potrebuje. Kto ťa pochopí aj v tých horších dňoch, podporí ťa v tvojom úspechu a neutečie pri prvom probléme.

Karolína žije v nefunkčnom manželstve s Adamom. Ich problémy sa začali odhalením synovej diagnózy. Adam sa nevie zmieriť s chlapcovou chorobou a tak si všetku svoju zlosť, nervy a nadávky ventiluje na manželke. Brutalita a bitky od tyrana naberajú čoraz viac na intenzite. Karolína znáša Adamove útoky len kvôli synovi. Do života sa jej zamieša bývalý spolužiak, ktorý chce nešťastnej Karolíne pomôcť. Jaro má tiež problémy s manželkou a postihnutou dcérou. Keď mladá žena skončí na chirurgii, niečo sa v nej zlomí a odchádza aj s malým Adamkom k Jarovi, ktorý jej poskytol útočisko. Adam sa však svojej manželky len tak ľahko nechce vzdať. Ako sa rozhodne Karolína? Dá prednosť svojmu dieťaťu alebo si ukradne kúsok šťastia aj pre seba?

Slovenská autorka Eva Dedinská sa svojim čitateľom opäť pripomenula s novinkou Za náprstok šťastia. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne ženám a v románoch rozoberá súčasne životné problémy. Inak to nebude ani v najnovšom románe Za náprstok šťastia.

Román by som označila ako priemernú knihu, v ktorej je rozpracovaná úplne všedná zápletka, avšak autorka do nej vložila neokukanú tému, o ktorej sa tak často nevraví. Vzťahový román tak nabral iný smer a už od začiatku je cítiť z diela veľkú emotívnosť. Autorka neváhala a s ľahkosťou rozobrala vnútorné rozpoloženie ženy, ktorá sa zmieta medzi tyranským manželom a autistickým synom. Čitateľ tak má možnosť nahliadnuť do rodiny, kde je autizmus skrývaný a je veľkou hanbou pre otca. Naopak matka bojuje za synov lepší život, ale na druhej strane je vystavená fyzickým útokom manžela. V diele sa tak bijú dve ťažké témy a autorka sa ich snažila prostredníctvom svojej knihy čitateľom priblížiť.

Karolína vyskočila zo stoličky a prebehla ku kuchynskej linke. Soľničku postavila pred manžela. Skontrolovala stôl. Hádam na nič nezabudla. Nerada by dostala ďalšiu ranu. Líce jej po Adamovom údere navrelo, v oko jej pulzovala tupá bolesť.


Kniha sa číta veľmi ľahko a plynulo. Autorka nezanedbala ani opisy, ktoré pôsobia upokojujúco. Napätie sa strieda s pokojnejšími pasážami. Jednoduchá dejová línia nesie v sebe aj dramatickejšie prvky, ktoré sú príjemným oživením knihy. V románe prevláda viac postáv, ale autorka im venovala dostatočný priestor, tak si hneď svoje sympatie, prípadne aj antipatie viete ku každej osobe priradiť. Dej je po niekoľkých prečítaných stranách predvídateľný, a to v momente, keď do života Karolíny vstupuje Jaro. Tento fakt mi nijak nevadil, keďže kniha má romantický podtón a záver som očakávala v pozitívnom vyvrcholení. Oveľa zaujímavejšie bolo čítať ako sa hlavná ženská postava pasuje s chorobou syna. Autorka sa usilovala vykresliť neľahkú situáciu ženy, ktorá má oveľa vážnejšie problémy so synom ako matky, ktoré majú zdravé deti.

Adamko prekvapenia a darčeky nechápe tak ako ostatné deti. Darčekové balenie v ňom nevzbudí nijaký záujem. Vidí iba škatuľu a škatuľa je pre autistu iba škatuľa. Aj keby v nej bola zabalená jeho psia kamarátka, Adamko by sa balíka ani nedotkol.

Prostredníctvom jednoduchých dialógov sa dokážete vcítiť do kože matky chorého dieťaťa, dozviete sa, ako treba k nemu pristupovať a vydedukujete si aj správanie otca či prekuknete postoj svokry ku Karolíne.   Autorka znova stavila kartu na bohatú slovnú zásobu a tak udržiava čitateľa v miernom napätí až do samého záveru románu.

Za náprstok šťastia odporúčam ako ľahké a príjemné čítanie. Pre všetky ženy, ktoré bojujú o svoj kúsok šťastia tiež. Niekedy netreba čakať do poslednej chvíle, ale prijať pomocnú ruku a navždy sa tak zbaviť ťažkého balvana, ktorý nám nedovolí dýchať.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára