29. 4. 2016

Jana Pronská - Rytierova časť

Aj nechcená láska je víťazstvo

Kategória: Antibiotiká/Antidepresíva

Účinné látky: Pôsobí priaznivo na ochranu pred zradou a sklamaním.

Dávkovanie: Ak nie je predpísané inak, užívate viac dní po sebe. Počet tabliet-255.

Vedľajšie účinky: Núti k častému pojedaniu sladkého. Nárast obezity..:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Je známe, že aj v minulosti sa viedli nezmyselné vojny a bitky kvôli majetku, peniazom, bohatstve a moci. Šľachtici bez charakteru a takmer žiadnej úcty sa nehanbili zabíjať alebo predávať, či dokonca znásilňovať pre pár grošov aj svojich blízkych. Len aby získali vyššie spoločenské postavenie a mali truhlice plné zlata, spriadali intrigy a podrazy aj na vlastnú krv. Je pravdou, že sa našli aj takí, ktorí si ešte vážili hodnoty života a ctili si vlastnosti ako česť, úcta, chrabrosť či úprimnosť a dôvera. Verili v silu rodiny a priateľstva.

Keď sa po dlhých rokoch strávených vo vojne v kráľovských službách vracia rytier Filip, najmladší syn grófa Cudara domov, namiesto šťastného domova a uvítania ho čaká len bolestivé sklamanie. V tom momente sa mu zrútil celý svet. Jeho syn a milovaná manželka sú mŕtvi. Z kráľovského rytiera sa stala zanedbaná chodiaca mŕtvola. Nežil, len prežíval. Necítil nič, len smútil. Týral sa spomienkami na svoj predchádzajúci život. Keď sa zhodou okolností dozvie o pripravovaných intrigách, ktoré na neho zosnovala jeho vlastná rodina, rozhodne sa konať. Vďaka túžbe po pomste sa prebral z letargie.

Odkedy sa dozvedel, že Lenora je Petrova dcéra, krv jeho krvi, pomsta mu pripadala sladšia než med. O nič iné mu nešlo. Nezaujímalo ho, či s tým bude tá ženská spokojná. Bola prostriedkom, ktorým sa chcel dostať k cieľu. Nechcel manželku, nepotreboval lásku ani deti.

Ovládaný hnevom a nenávisťou odchádza zo svojho zanedbaného  panstva a necháva za sebou svoj pustovnícky život. Osud mu v pravý čas priveje do cesty Katarínu, ktorá ratuje starého sokoliara a svoju dcéru pred ničivými plameňmi ohňa, ktoré jej v zlomku sekundy vzali to najcennejšie čo mali-domov. Keď Filip zistí, že žena, ktorú zachránil je prespanka jeho brata Petra, skrsne mu v hlave plán, ako sa porátať s vlastnou skazenou rodinou. Katarína pre neho predstavovala obchod a nástroj jeho pomsty. A tak sa sokoliarova chovanica stala ženou pomstychtivého šialenca a prijala meno Cudarová. Rytier Cudar neberie žiadne ohľady na svoju manželku. Jeho myseľ mu zamestnáva len pomsta.
Podarí sa aj napriek ranám osudu Kataríne a Filipovi zbúrať múr zloby a nenávisti voči ich príbuzným? Vzklíči láska v dvoch osamelých a odsúdených srdciach?

Tam hore za hradbami bol jej brat, ktorý ju vyhodil z domu ako prašivého psa, bol tam jej prvý muž, ktorý ju pošpinil a zničil všetky jej sny, otec jej dieťaťa, ktorého napriek všetkému vychovávala s láskou, bol tam muž jej života, ktorý ju zbavil biľagu hanby, ktorý ju prijal vo svojom dome, dal jej svoje meno, naučil ju milovať, a napokon muž, ktorý môže všetko...uhorský kráľ Ľudovít.

Jana Pronská je skutočnou kráľovnou historických romantických príbehov a jednou z najobľúbenejších autoriek na Slovensku. Jej diela neoplývajú dramatickými scénami, zato však vynikajú majstrovským zobrazením citového života hlavných postáv. Platí to aj o  románe Rytierova česť, ktorý je  ďalší klenot v zbierke Janky Pronskej. Je to príbeh rytiera Cudara, ktorý sa po rokoch úkladných intríg a klamstiev rozhodne obhájiť svoju nepoškvrnenú česť a odhalí temné tajomstvá minulosti svojej zhýralej rodiny. Pritom sa sám stáva svedkom šokujúcich odhalení. Román je od dvoch osamelých a odsúdených dušiach, ktoré boli zavrhnuté svojimi rodinami. Dvaja mladí ľudia, ktorí skrývali bolesť v duši a tajomstvá minulosti. Autorka má môj veľký obdiv, pretože všetky historické miesta a naše krásne slovenské hrady boli vykreslené realisticky. Deviaty román Jany Pronskej som prečítala jedným dychom. Detailne opisy obydlí či dobového oblečenia postáv má uchvátili. 


Do popredia dávam autorkin výborný rozprávačský talent, ktorý ma chytil už v úvode a držal ma stále v napätí až do samého konca. Dielo je obohatené o historické fakty, ktoré nie sú na škodu si pripomenúť. Rytierová česť ponúka čitateľom viac zaujímavých opisov, ale ani dialógy v tomto diele neabsentujú. Autorka znova stavila na reálnosť a jednoduchosť.  Jana Pronská si dala záležať a doslova rozobrala charakterové vlastnosti nie len hlavných postáv, ale aj vedľajších hrdinov. Musím spomenúť starého a múdreho sokoliara Paľa, jeho pohľad a myšlienky na život ma nútili sa zamyslieť nad vtedajším životom. Traja „záporaci“ v príbehu, ktorí to pekne okorenili svojimi intrigami mi dvíhali tlak, ale bez nich by príbeh nenaberal na jedinečnosti a výnimočnosti. Bolo mi ľúto žien, ktoré to nemali ľahké po boku svojich zhýralých a skazených manželov. A nakoniec musím ešte na adresu Petra povedať, že až keď mal smrť na jazyku, tak pochopil, oľutoval a pomohol Filipovi. Milovníci historických ľúbostných romancí si určite prídu na svoje.


Kniha disponuje všetkým, čo poteší priaznivcov kvalitných diel. Nechýba láska, vášeň, pomsta, nenávisť, intrigy či prekvapivé zvraty a šokujúce odhalenia. Oddychové čítanie, ktoré odporúčam všetkým romantickým dušiam.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára