4. 5. 2016

Liane Moriarttyová - Veľké malé klamstvá

Klameme aby sme prežili

Kategória: Betablokátory/Nootropiká

Účinné látky: Odhodlanosť bojovať. Priaznivo pôsobí pred sklamaním.

Dávkovanie: Na terase, v tieni 50-90 strán s dobre chladeným nápojom. Počet tabliet-440.

Vedľajšie účinky: Nočné pomočovanie, nervozita, hnev.:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Dieťa je zrkadlom toho, čo prežívajú jeho rodičia. Svoje dieťa vychovávame tým, ako žijeme. A to ako sme žili, poznáme na živote nášho dieťaťa, na jeho rozhodnutiach a na jeho správaní.

Mladá slobodná matka Jane sa so svojím synom prisťahujú do Austrálie. Na malebnom   polostrove je len jedna škola spojená so škôlkou, ktorú navštevujú deti všetkých sociálnych vrstiev. Pred začiatkom školy je Janin syn obvinený zo škrtenia spolužiačky. Matka malému chlapcovi verí, ale kdesi v podvedomí ju nahlodávajú pochybnosti prameniace v jej minulosti, na ktoré sa snaží zabudnúť. Spriatelí sa s Madeline, ktorá si ju vezme pod svoje ochranné krídla. Celeste je ich ďalšia spoločná priateľka, krásna, bohatá a pre všetkých na verejnosti aj šťastná manželka bohatého muža. Keď sa situácia so šikanovaním vystupňuje, bohaté mamičky spíšu petíciu, v ktorej žiadajú o vylúčenie Ziggyho zo školy. Matky sa rozdelia do dvoch táborov a na povrch sa derú ďalšie tajomstvá obyvateľov Pirriweeského polostrova. Rozprávkový život niečo stojí a tragédia je len otázkou času.

Renáta obrátila hlavu a zagánila na Madeline. „Dieťa musí niesť zodpovednosť za svoje činy. Potrebuje vidieť, že to má následky. Nemôže škrtiť deti a predstierať, že on nič neurobil! A vôbec, čo to má s vami spoločné, Madeline? Starajte sa o svoje veci.“

Liane Moriartyová  sa na stránkach svojej knihy mimoriadne živo a pútavo so zaujímavou výpovednou rozpravou venovala predovšetkým ženám, matkám a manželkám. Autorka skĺzla do nie ľahkých a príjemných tém, ktoré sú ukryté pred zrakom verejnosti.

Veľké malé klamstvá je príbeh od začiatku zahalený množstvom tajomstiev. Pútavý štýl spisovateľky vás rýchlosťou blesku zasiahne hneď v úvode. Už na prvých stranách sa čitateľ stretáva so smrteľnou tragédiou alebo to bola nešťastná náhoda? Poviete si WAU, lebo okamžite vás na začiatku prefacká vražda.  Román, ktorý sľubuje, že nudiť sa určite nebude a zato vám ručím. Kto je obeť a kto vrah? Čo sa vlastne stalo? Môžete sa len domnievať a hádať. Autorka dôkladne vyprofilovala postavy a každý charakter je až neskutočne reálny a uveriteľný. Liane Moriartyová si poriadne preklepla všetky rodiny a naložila im do hrncov problémy až po okraj. A ako to už zvykom býva, každá domácnosť niečo skrýva, čo sa v žiadnom prípade nemôže dostať na verejnosť.


Takmer to stálo za to, povedala poradkyni. Možno to dokonca bolo fér. Trochu násilia je primeraná cena za život, ktorý by inak bol vo svetle mesiaca až zvrátene dokonalý. Tak teda čo tu robí a prečo tajne plánuje únikovú cestu ako väzenkyňa?

Krása, bohatstvo a úspech sú zastreté po rúškom tmavého plášťa. Aké rodinné tajomstvá sa vykotúľajú na povrch po jeho odkrytí? Ženské postavy postupne odbaľujú v pozlátku zabalené svoje tajomstvá. To, čo ostáva vo vnútri, je častokrát prehnité a pre oči verejnosti neprístupné.  Absolútne nebudete tušiť akým smerom sa bude dej vyvíjať. Autorka vás mnohokrát tak zmätie, že prekvapivé zvraty, šokujúce odhalené tajomstvá, či obnažené klamstvá sa na vás budú valiť takou rýchlosťou, že sa ešte nespamätáte z jedného šoku a už za rohom na vás čaká ďalší odkrytý dielik skladačky. Liane Moriartyová bravúrne zvládla vývoj celého deja. Opäť dokázala čitateľa zaujať a držať ho v napätí počas celého čítania.

Domáce násilie, strach o deti, šikanovanie, prílišný spoločenský tlak, zložité manželské vzťahy, genetické predispozície a mnoho iných námetov sú vnímavo a citlivo prenesené na papier.
Spisovateľka humornou formou podala výpovede svedkov, ktorí boli prítomní na výsluchu na policajnej stanici. Tieto osobité smiešne pocity postáv sa prelínajú so samotným dramatickým dejom. Samozrejme, že každá postava to videla a počula zo svojho pohľadu. Kniha sa číta veľmi rýchlo, dej sústavne napreduje a gradácia sa stupňuje s každou prečítanou stranou. Prekvapivý záver ma ohromil úplne.

Veľké malé klamstvá je obrovský pocitový príbeh o odhodlaní, obetavosti, o ťažkých rozhodnutiach, o priateľstve a spolupatričnosti, ale aj o smutných spomienkach, šťastných koncoch a nevinných detských dušiach. Príbeh, ktorý sa vám vryje do srdca a jeho jazva tam bude mať stále miesto aj niekoľko mesiacov po dočítaní.
 Veľké malé klamstvá odporúčam pre všetkých, ktorí si radi pochutnajú na veľkých príbehoch s reálnymi ťažkými témami, ktoré sú súčasťou každodenného bytia. Pre všetkých, ktorí obľubujú dramatické životné osudy hrdinov, ktorí aj napriek nepriazni osudu zvládli všetky nástrahy života.
Neostávajte s tým, čo sa vám v živote deje, sami.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára