25. 4. 2016

Martin Petro - Klinika lásky

My ženy vieme všetko!

Kategória: Antipyretiká/Analgetiká

Účinné látky: Pozitívne pôsobí na stres, podporuje smiech a dobrú náladu.

Dávkovanie: Najlepšie na jeden dúšok, niekde osamote s kvalitnou whisky. Odporúčam Jack Daniels s ľadom. Počet tabliet-304.

Vedľajšie účinky: Nevraživosť k partnerovi, pomalý úpadok vzťahu, strata priateľov.

Čo by ste mali predtým vedieť, ako si knihu TU kúpite:  Žiadny vzťah nie je rozprávkovo dokonalý a nie vždy prebieha hladko a bez miernych kolísaní. Aj tie najšťastnejšie páry občas prežívajú kritické obdobie. Nevešajte hlavu, každá kríza sa dá odvrátiť. Čo by ste urobili, ak by sa na vás zrazu vo vzťahu nakopili problémy a vy by ste už nevedeli ako ďalej? Pomôžem vám. Oslovte doktora cez lásku, ktorý k vám prichádza v novej „evitovke“ pod názvom Klinika lásky.

 Bývalý právnik nosí masku,  ktorou zakrýva svoje skutočné pocity a prázdnotu vo svojej duši. Jeho poslanie si vyžaduje iný druh šikovnosti. Jeho najšikovnejším pracovným nástrojom je jeho kvalitne podrezaný a obratný jazyk. Vo svojom obore je neskutočný profesionál. Je príliš sebavedomý, rád nosí kvalitné saká, miluje hazard, je neskrotný hráč a neuveriteľný kuchár. Má neskutočný talent na zaobchádzanie s ľuďmi v problematickom citovom rozpoložení.

Nehovoril som nič, iba som prikyvoval a udržoval očný kontakt. Byť ticho je niekedy to najlepšie, čo môžete urobiť v prítomnosti ženy. Mlčať a počúvať. Pozorne počúvať. Byť dobrým poslucháčom je umenie. Nesmiete do toho vstupovať, nesmiete byť príliš pasívny, musíte mať vhodnú reč tela, musíte v správnom momente položiť správnu doplňujúcu otázku.

Miluje adrenalín s racionálnym strachom a iracionálnym vzrušením. Tak ako nenávidí názov firmy, kde pracuje, tak isto miluje kvalitný alkohol. Michal zachraňuje, spája a prebúdza pokazené vzťahy. Je to obranca lásky, psychológ, strážca rodinnej stability, radca, terapeut.
Nie je zložité, ako dávať druhým ľuďom rady, ako majú žiť svoje životy. Oveľa zložitejšie je vedieť, ako žiť ten vlastný. Svet by mu mal ležať pri nohách, no tento svet má očividne niečo proti nemu.
Keď sa vyberie za neznámou ženou, samozrejme, z pracovných dôvodov, začína sa točiť nebezpečná ruleta, v ktorej je vsadené príliš mnoho. Krásna neznáma sa mu dostáva pod kožu a jeho „kódexy morálky“ sa rúcajú ako domčeky z kariet. Doteraz rešpektoval pravidlo, že sa „nezamiluješ do klientky“. Ale čo v takom prípade, keď obaja chcú a nemôžu? V hre je vložené samozrejme viac a Michal vie, že môže prísť o všetko. Ako sa rozhodne? Príde o prestíž, postavenie, peniaze a svoj status „pána dokonalého“? Zahodí toto všetko čo budoval pre lásku k jednej žene? Ale pozor, milí čitatelia, nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá!


„Ja si nemyslím, že môj vzťah s Tonym má zmysel. Musel by sa z neho stať úplne iný človek a ľudia sa nemenia zo dňa na deň. Ja nie som žiadna naivná hus, ktorá sa nechá obalamutiť lacnými rečami o tom, že mu je to ľúto. Pretože jemu to ani ľúto nie je, on je proste taký.

Musím sa priznať, že keď začali „evitovky vychádzať, tak som ich hltala rad radom. V poslednom období však pre mňa stratili svoje čaro. K tejto knihe som sa dostala zvláštnou zhodou okolností. Je to vtipný príbeh muža, ktorý opravuje ľudské životy, len ten vlastný mu uniká. Klinika lásky ma dostala hneď od prvej strany. Autor vtipne a s nadhľadom rieši partnerské vzťahy. Nechýba ani poriadna dávka irónie, ktorú ja milujem. Dnešné ženy obľubujú čítať knihy o vzťahoch. Je to pre nich záhadne a vzrušujúce zároveň. Veľké plus, že knihu napísal muž, ktorý sa zamýšľa nad vzťahmi, toto na ženy pôsobí ako magnet. Kvitujem obrovský rozprávačský talent, ktorý ma ohromil. Predpokladám, že autor je skvelým pozorovateľom každodenného života a tak isto aj vynikajúcim poslucháčom. Najviac na mňa zapôsobil vzťah otca a syna. Mali tak zvláštne krásny komplikovaný vzťah, ktorým obom vyhovoval. Rozumeli si aj bez zbytočných slov. Veľké porozumenie, tolerancia a vzájomná úcta im vytvorila toto zvláštne puto. Samozrejme, že aj negatívne postavy ako bratia „Kockatí“ mali moje sympatie.  Zaujímavou postavou príbehu je kúzelná Mária a jej matka Alena. U Michala by mi sedel paradox, že čím viac žien poznal, tým menej im rozumel. Aspoň tej poslednej určite. Sám si veľmi fandil, že ho už žiadna prekvapiť nemôže. 
Vo všeobecnosti sú muži čitateľnejší a dajú sa pomerne rýchlo zaškatuľkovať. Vo vzťahu sa dosť rýchlo vykryštalizuje kto je nenapraviteľný romantik či povrchný sebec. Poznám jeden citát, ktorý sa mi tu náramne hodí. Je od Helen Rowland a podľa mňa vystihuje túto knižku.

Žene stačí dobre poznať jedného muža, aby pochopila všetkých. Muž môže poznať všetky ženy a nepochopí ani jednu.

Možno to máme niekedy oproti mužom v živote ťažšie. Nedisponujeme takou fyzickou silou, platy máme oveľa nižšie a povinnosti v živote oveľa viac. Máme však jednu dôležitú zbraň, ktorou narábame a mužov vždy „obalamutíme“. Je to schopnosť byť šarmantne prefíkaná. Aby ste pochopili o čom píšem, musíte si knihu prečítať. Nájdete  v nej originálnu zápletku, humor, ostré dialógy, vzájomné pletky, nečakané zvraty, ktoré mne vyrazili dych. Spoznáte aj silu a moc peňazí, lásku na viac spôsobov, dostanete neskutočné rady do života, ktoré by stáli aj za vyskúšanie v praxi. Dúfam, že o tomto začínajúcom a hlavne talentovanom autorovi budeme čoskoro opäť počuť. Knihu by som veľmi rada odporúčala prečítať aj mužom.


Za recenzný výtlačok ďakujem samotnému autorovi. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára