25. 4. 2016

Katarína Gillerová - Zvláštny príbeh

Ani ruže vám šťastie neprinesú

Kategória: Analgetiká/Betablokátory

Účinné látky: Uľavujú slzám, pomáhajú liečiť problémy.

Dávkovanie: 30-50 strán, najlepšie večer v posteli s vreckovkami. Počet tabliet-272.

Vedľajšie účinky: Nespavosť, zvýšená únava, väčšia precitlivenosť.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Katarína Gillerová je jedna z najznámejších a najúspešnejších slovenských autoriek na našom knižnom trhu. Na záver roka 2014 nás autorka prekvapila svojim dvanástym románom Zvláštny príbeh.

 Rodinu do ktorej sa narodíme, si nevyberáme. Hlavná hrdinka románu Karolína sa narodila ako prostredná z ich sesterského dievčenského tria. Práve ona približuje čitateľom príbeh svojej rodiny. Má dosť komplikované postavenie v rodine. Pred sebou má vzor najstaršej sestry Katky, ktorá je takmer bezproblémová, spoľahlivá, vždy sa najlepšie učila a vynikala v cudzích jazykoch. Najmladšia Karin je vzdorovitá, stále namočená v problémoch a dlhoch zo svojho podnikania, má typickú chlapčenskú a ťažko konfliktnú povahu. Samotná Karolína má pocit, že žije v tieni svojich sestier. Je často prehliadaná a neviditeľná. Aj napriek svojej pozícii v rodine je šťastná, že je súčasťou ich sveta a to je pre ňu podstatné.

Katka bola v školskom veku vyťažená rôznymi krúžkami a jazykovými kurzami, Karin svojimi vylomeninami. Ja medzi nimi som sa cítila ako veľká nula, pretože som nevynikala ani v škole, ani v jazykoch, ani v drzosti k učiteľom. Neskôr pribudla Katke starostlivosť o malú Klárku, Karin pribudla puberta a mame babkina tvrdohlavosť a neznášanlivosť.

Hlavná hrdinka opisuje všetky útrapy svojej rodiny. Na ich domácnosť sa problémy valia ako rozbehnutá lavína. Karolínina mama sa nevie vyrovnať so spomienkami zo svojho detstva. V byte jej „staronovej“ kamarátky sa snaží odhaliť tajomstvo Lýdiinej rodiny. Pokúša sa poskladať dieliky do skladačky života z minulosti. Dokáže sa zmieriť so šokujúcim odhalením?
Každá zo sestier je výnimočná osobnosť. Bojujú a zvládajú neľahké situácie, ktoré im život nadelil. V nečakanej a dosť stresujúcej situácií sa ocitne aj Karolína. Keď jej problémy prerastú cez hlavu a  nevie sa pohnúť ďalej, rozhodne sa odísť do Londýna.  V kaviarni Starbucks spoznáva muža, ktorý je opradený zvláštnymi tajomstvami. Naplní sa to zvláštne fluidum medzi Karolínou a záhadným mužom so žltými ružami?


„Raz si povedala, že je to zvláštny príbeh,“ ozval sa. „Vieš, niekedy je potrebné, aby sa jeden príbeh skončil a mohol sa začať iný...krásne obyčajný.“

Román Kataríny Gillerovej vás zaujme netradičným názvom. Vašu pozornosť upúta aj zaujímavá obálka knihy. Prečítala som všetky autorkine diela. Samozrejme, že som bola zvedavá, čo sa skrýva pod záhadným názvom románu Zvláštny príbeh. Je známe, že príbehy Kataríny Gillerovej sa skutočne stali a autorka ich len dotvorí. Ani tento román nie je výnimkou. Pobyt v Londýne ju inšpiroval k napísaniu tejto hodnotnej knižky. Aj toto dielo je o láske a vzťahoch ako všetky predošlé knihy. Musím vyzdvihnúť autorkin výborný pozorovací talent, ktorý prenáša do svojich kníh. Príbeh sa odhaľuje postupne a prelína sa s minulosťou. Je to román, ktorý vás uchváti hneď od samého začiatku. Je písaný pútavo a ľahko,  s nezvyčajným zmyslom pre napätie. Hrdinov knihy si na základe detailných opisov a ich charakterov dokážete hravo predstaviť. Najviac na mňa zapôsobila samozrejme Karolína a jej osobný príbeh, v ktorom sa hľadala. Môj veľký obdiv mala aj jej mama, ktorá trpela v detstve skrytým nedostatkom lásky od svojej chladnej a kritickej matky. 
Ani Katka s Karin nemali na ružiach ustlané. Bola som prekvapená ich premenou, ktorou prešli od prvej strany až po poslednú. V knihe nájdete spletité osudy postáv, prekvapivé a šokujúce zvraty, ktoré mňa doslova dostali. Román skrýva aj vyváženú dávku smútku a smiechu, o ktorý sa postarala malá Klárka. Jej bezprostredné a vtipné „hlášky“ vám vyčarujú úsmev na tvári. Samozrejme nechýba ani láska a to vo všetkých podobách. Materinská, partnerská či súrodenecká. Tak ako hlboké city, ktoré ukrývali hrdinovia a vyplávali na povrch v tej najvhodnejšej chvíli, tak isto sa rozlúštili aj všetky prekvapivé tajomstvá. Neskutočný vzťahový román, ktorý dostane každú ženu.


Odporúčam pre všetky zvedavé ženy, ktoré obľubujú tajomstvá premiešané s dramatickými udalosťami.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára