27. 4. 2016

Erika Jarkovská - Mŕtvi nemôžu milovať

Prečo ľudia robia to, čo robia?

Kategória: Sedatíva/Antihypertenzíva

Účinné látky: Stimuluje neprávosť a odhodlanie. Nabáda k pravdovravnosti.

Dávkovanie: Uvarte si hrniec kávy a šup-šup do postele. Ignorujte zvonenie pri dverách. Počet tabliet-200.

Vedľajšie účinky: Manipuluje ľudskosť. Spôsobuje oneskorené reakcie a podráždenosť.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Šťastné obdobie, keď človek verí, že nič zlé sa mu nemôže stať, sa skončí, keď pochopí, že sa mu môže stať všetko. Svoje o tom vie aj hlavná hrdinka príbehu Mŕtvi nemôžu milovať - Heda Záborská.

Šťastné a pokojné obdobie hlavnej postavy sa skončilo v momente, keď sa rozhodla ísť navštíviť svojho bývalého milenca. Do jeho bytu nešla za účelom užiť si s ním, ale vypýtať si pomerne veľkú sumu peňazí, ktoré mu požičala. V jeho dvojizbáku ju namiesto arogantného milenca čaká len krvavá kôpka - muž opretý o radiátor.

Sklonila som sa k nemu a lepšie sa mu prizrela. Vtedy mi došlo, prečo tam sedí. Po ľavej strane hlavy s nakrátko ostrihanými vlasmi mu stekala krv. Aj po čele, po sluchách a po krku. Našla si cestičku popri obočí a vpíjala sa do trička s roztrhnutým okrajom pri krku nie dosť modrého na to, aby aj pri zlom osvetlení nebolo možné rozoznať, že tej krvi je akosi priveľa.

Nezávislá finančníčka začína byť paranoidná, oblieha ju strach o vlastný život, všade vidí mafiánov. Jej finančný biznis sa rúti dole vodou ako aj jej manželstvo. V celom v tom zhone absolvuje operáciu. Odrazu sa v jej živote objaví Beatrix a nič už nie je také ako predtým. Spúšťa sa reťazová reakcia, ktorá zmení Hedin život. A déjá vu sa opakuje, len sa vymenili pozície. Keby sa dal vrátiť čas, konala by inak? Čo si myslíte vy?

Chvíľu ti to pripadá absurdné, nepredstaviteľné, zhrýzajú ťa pocity viny a hlasy svedomia, ktoré vybuchujú v tvojej hlave ako delobuchy, kamkoľvek sa pohneš. Bojíš sa pozrieť do zrkadla, aby si nevidela, že v nich máš vypálené znamenie zločinca. Ale nie za to, čo si urobila, ale za to, že niekto cudzí vláči tvoj kríž.

Erika Jarkovská debutovala v roku 2013 trilógiou románov Bojovníci Dúhy. Pre slovenskú čitateľskú verejnosť je autorka veľkou neznámou. V týchto dňoch sa nám opäť pripomína svojou novinkou Mŕtvy nemôžu milovať, ktorej obálka je fascinujúca a poľahky si pritiahne pozornosť nielen žien, ale aj mužov.


Je to skutočný príbeh, ktorý sa nikdy nestal. Čoho všetkého sú schopní dvaja jedinci, ktorí sa snažia zachrániť a pozliepať čriepky svojho života? Aj za cenu zabíjať?
Kniha je písaná sviežim a pútavým štýlom, ktorý je osviežený kvapkou nebezpečenstva. Prekvapivo sa číta v podstate sama. Román je okorenený sarkazmom a kvitujem veľkú dávku irónie, ktorú ja skutočne môžem a ktorá celému príbehu dodala energickú šťavu. Napätie je citeľné od  už začiatku knihy, potom na chvíľu príde pohodové čítanie, ktoré vzápätí vystrieda ešte väčšia dávka dynamiky. Opismi sa autorka príliš nezaťažovala, ale musím podotknúť, že mi ani nechýbali. Do  popredia vystupuje komplikovaná zápletka s prekvapivým rozuzlením. Román je obohatený citátmi od slávnych a známych osobností, ktoré dodávajú knihe vážnosť a prinútia vás zastaviť sa a porozmýšľať nad zmyslom života. 

Oceňujem veľmi reálne a živo vykreslený celý dej. Záver príbehu ma šokoval, najviac priznanie Cyra. Erika Jarkovská rozobrala vo svojom diele podstatu ľudského konania a myslenia. Prečo ľudia robia to, čo robia? Konali by sme inak, keby sme vedeli, aké nezmazateľné stopy zanechajú naše skutky na našom živote?
Autorka perfektne namixovala súčasný koktail napätia, manželskej nevery, detektívnej zápletky a lásky so štipkou filozofickej rozpravy. Knihu  odporúčam ako pohodové čítanie, ktoré vás miestami bude dvíhať z gauča. Pre všetky ženy, ktoré si myslia, že to, čo majú doma, je už nezaujímavé a stagnujúce.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Bestseler. 

1 komentár: