1. 1. 2019

Georgia Hunterová - Mali sme šťastie


 Keď si ťa šťastie nájde

Kategória: Sedatíva/Nootropiká

Účinné látky: Dodáva nádej, verí a bojuje s nepriazňou osudu. Pohladí, stmelí rodinu, ukazuje pravú lásku a veľkú odvahu.

Dávkovanie: Slabšie povahy nečítať naraz, majte po ruke vreckovky. Odporúčaná dávka 50 -70 strán denne. Zásobte sladkým na pevné nervy. Počet tabliet – 376.

Vedľajšie účinky: Nepokojné sny, občasná nervozita sprevádzaná obhrýzaním nechtov. Clivota a návaly plaču.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite: „Láska ako odpoveď na problém globálneho spolužitia? Nemohla prísť vo vhodnejšom čase.“

Stačil jediný okamih a ten rozhodol o osude rodiny Kurcovcov. Aj napriek tomu, že sa židovská rodina v roku 1939 snaží viesť normálny život, vojna už zasiahla väčšinu sveta. Keď Nemci napadnú Poľsko, mužská časť rodiny odchádza do Ľvova, aby sa pridali k poľskej armáde. Addy, nádejný hudobný skladateľ, ktorý žije vo Francúzsku, sa túži vrátiť k rodine, no jeho návrat je nemožný. Francúzsko je tiež v rukách Nemcov a potom čo Poľsko kapitulovalo, nastupuje do armády. Genka so ženou Hertou zatkne NKVD pre odmietnutie sovietskeho občianstva. Deportujú ich v neľudských podmienkach v dobytčom vagóne na Sibír. Ani v poľskom gete život ostatných členov rodiny nie je ružový. Nacisti bezdôvodne zabíjajú. Vraždia a deportujú židov. Choroby, smrť, strach a hlad vládnu nad hlavami nevinných obyvateľov. Halina s Adamom, Jakob s Bellou sa vrátili z Ľvova, kde na začiatku vojny ušli a teraz žijú s falošnou totožnosťou mimo geta, obávajúc sa odhalenia. Jediným snom tejto rodiny je prežiť vojnu a znovu sa stretnúť pri jednom stole.

Židia stoja, rukami chabo ukrývajúc nahotu, a Ukrajinci sa zohýnajú a zbierajú ich šaty. Mila sa nevyzlieka. Vie, že jej ostáva pár posledných sekúnd, kým si to niekto všimne a prinúti ju vyzliecť sa, ale v okamihu, keď si dá dolu košeľu, bude po všetkom. Zastrelia ju pred očami jej dcéry. Nervózne si krúti obrúčku okolo prsta a na krátku chvíľu si dopraje spomienku na to, ako jej Selim navliekol na prstenník hrubý zlatý krúžok, akí boli plní nádeje – a vtom zažmurká.

Hunterová osem rokov zbierala podklady, načúvala príbehy rodinných príslušníkov, navštevovala všetky spomenuté miesta, aby mohla čitateľom priblížiť život svojej rodiny počas druhej svetovej vojny. Román Mali sme šťastie je inšpirovaný skutočným príbehom židovskej rodiny Kurcovcov, ktorá prežila holokaust, gulag aj geto.

Čitateľ sa postupne zoznamuje so všetkým členmi rodiny. Spoznáva ich zvyky a tradície, publikum nenápadne vstupuje do životov jednotlivých postáv, ktoré sú vykreslené reálne a s veľkou ľudskosťou. S veľkým zanietením hltáte stranu za stranou, máte pocit, že členov rodiny dokonale poznáte, že sú vám blízky, no s obavou sledujete dôsledky vojny, ktoré sa dotýkajú celej rodiny. Čitateľovi však neunikne vzájomná podpora a súdržnosť celej rodiny. Autorka detailne opisuje kroky každého jedného člena, veľký dôraz kladie aj na pocitovú stránku hrdinov, no nezabúda ani na vojnové šialenstvo, ktoré sa občas v texte stráca a nahrádza ho vnútorný rozpor a emócie všetkých zúčastnených. Hunterová vierohodne podáva čitateľovi informácie, ktoré popisujú dianie v celej Európe zasiahnutej vojnou. Židia sú označkovaní, zabíjaní, vraždení, je vystavený zákaz vychádzania, je určený dvanásťhodinový pracovný čas, dostávajú jedlo na prídel, prichádzajú o svoje obchody, berú im domovy...

Hunterová bez servítky, no zato elegantne opisuje neľahké životné osudy všetkých členov rodiny, ktorí sa všemožne snažia prežiť vojnu. Nielen muži, ale ženy bojujú s nástrahami hitlerovského režimu, zažívajú kruté zaobchádzanie, mučenie, prežívajú strach, choroby a hlad. Kvôli svojim mužom sú mimoriadne vynaliezavé a sú ochotné podstúpiť aj nemožné. Aj napriek tomu, že sa všetci obávajú o svoj život, no nádej, že sa znova stretnú, je silnejšia ako nacistický režim. Sú odhodlaní a draví zvíťaziť nad nepriazňou osudu.  Do popredia vystupuje ich nezlomná vôľa prežiť a nádej na slobodu. Hunterová emočne útočí na city čitateľa, slabšie povahy nech si pripravia servítky. Publikum však neustále drží v napätí, ktoré narastá a pútavo ho prevádza desivým obdobím druhej svetovej vojny. Na pozadí všetkých zverstiev a krutostí dominuje láska, ktorá je zastúpená v celom texte. Je citeľná v každej vete, v každom strachu, je hlboko zakorenená v každej postave. Kniha je rozsahovo hrubšia a husto popísané strany si vyžadujú pozorného a vnímavého čitateľa, no rozhodne stojí zato, aby ste s ňou strávili čas.


Objíme svoju ženu, položí jej dlaň na brucho a čaká na kopnutie – Herta hovorí, že dieťa je najaktívnejšie v noci – ale nič necíti. Počuje ju, ako ťažko dýcha. Je preňho záhadou, ako dokáže spať aj napriek chladu a hučaniu amplióna. Musí byť vyčerpaná. Dni sú úmorné. Väčšinou rúbu stromy v treskúcej zime a cez šmykľavé zmrznuté močariská a snehové záveje vláčia kláta z lesa.

Spolu s Genkom a Hertou prežijete krutú sibírsku zimu v gulagu a otrockú robotu, na základe autorkiných detailných opisov si dokážete predstaviť obrovské nánosy snehu a priam pocítite chlad, ktorý vás zamrazí až do špiku kostí. V neľudských a nehostinných podmienkach pribudne do rodiny malý chlapček, narodený na studenej podlahe. S Addym emigrujete do Brazílie, no ani jeho cesta za slobodou nie je jednoduchá. Borí sa mnohými prekážkami a obáva sa o svoju budúcnosť. Na svojej púti však stretáva ženu, do ktorej sa zaľúbi. Čitateľ so zatajeným dychom sleduje, ako Mila s malou dcérkou uteká z geta, kde necháva svojich rodičov, ktorí žijú v neutíchajúcej bolesti, vyčerpania, hladu, zmorení prácou a žalostným prídelom jedla.  Jakob s Bellou hľadajú možnosť ako uniknúť smrti.

Jedno, čo tejto rodine nikdy nechýbalo, bola nezlomná vôľa, sny, nádej, viera, odvaha a láska či veľké odhodlanie a spolupatričnosť. Je až obdivuhodné a zarážajúce zároveň  čítať, čím všetkým si musela rodina Kurcovcov prejsť, aby sa opäť našli. Pach smrti, ktorý im neustále dýchal na päty, ich poháňal k slobode. Neraz z posledných síl a na pokraji nepredstaviteľného zúfalstva sa borili so strachom, hladom, krutou zimou v otrasných podmienkach, bití a šikanovaní. Za dramatických okolností nachádzali poslednú iskierku nádeje na prežitie. Modlili sa, verili a s odvahou znášali príkoria, ohavnosť a zverstvá, ktoré zasial vtedajší nezmyselný nacistický režim.

Mali sme šťastie je obdivuhodný, dojímavý a dramatický román, ktorý vám vezme srdce, dušu a slzy, no naučí vás veriť a bojovať. Príbeh s obrovskou výpovednou hodnotou, pozoruhodné dielo, v ktorom za nepochopiteľnej tragédie, ktorú zanechala druhá svetová vojna, sa aj napriek navzdory všetkému po rokoch stretne za jedným stolom celá rodina.

Srdcervúci, mrazivý a pútavý román, v ktorom Hunterová úprimne odkrýva šokujúce životné príbehy rodiny Kurcovcov.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Tatran.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára