27. 1. 2018

S.K.Tremayne - Dvojčatá z ľadu

Ako ľahko príde človek o šťastie

Kategória: Antipsychotiká/Antiemetiká

Účinné látky: Nabáda k dôvere, manipuluje zmysly a otvára srdce k deťom.

Dávkovanie: Najlepšie užiť cez víkend počas slnečného dňa. Počet tabliet- 352.

Vedľajšie účinky: Strach z búrok a vody. Averzia na zimu a chlad.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite: Človek je schopný všetkého len, aby zachránil seba a zvlášť pokiaľ ide o deti. Ale čo robiť v takom prípade, ak vám dieťa tvrdí, že je niekto iný?

Rodina Moorcroftová sa po tragickej udalosti presťahuje na malý škótsky ostrov, ktorý zdedil Angus po svojej starej mame. Rodina uteká preč od zničujúcej minulosti, od pochybností, ďaleko od rozbitého života. Na malom nehostinnom ostrove s majákom chcú zabudnúť na tragédiu a pokúšajú sa nájsť posledné úlomky šťastia. Obaja manželia okrem vlastných problémov pochybujú o svojej dcére, ktorá sa začne správať dosť zvláštne. Kirstie vyhlasuje, že ona je v skutočnosti mŕtva Lýdia. Na povrch sa však derú aj ostatné tajomstvá rodičov, no pravdu o smrti svojej sestry pozná aj druhé dvojča. Angus na podnet manželky odchádza od rodiny a Sarah ostáva s dcérou sama počas búrky na ostrove. Duchovia minulosti však nikdy nespia.

„Prečo stále hovoríš, že sme mŕtve, keď nie sme, nie sme, nie sme!“ Kvílenie sa skončilo nahnevaným a hlasným plačom. Kirstie sa odtiahla odo mňa na opačný koniec postele a horúcu začervenanú tvár zaborila do vankúša. Bola som bezradná. Sedela som tam úboho ako najhoršia mama roka. Čo som to urobila vlastnej dcére? Čo to robím? Čo jej to chcem urobiť?

S.K.TREMAYNE je pseudonym britského spisovateľa a novinára Seana Thomasa, pod ktorým píše najmä mrazivé trilery. Dvojčatá z ľadu sú dôkazom, že autorovi je tento žáner blízky a cíti sa v ňom doma.  Román už od začiatku sľubuje napínavé a mrazivé čítanie, no potrebuje trpezlivého čitateľa. Tí, ktorí uprednostňujú dynamické texty a gradáciu očakávajú hneď v úvode, budú sklamaní, pretože príbeh sa spočiatku odvíja pomalým tempom. Na dávku svižnejšieho príbehu si tak budú musieť počkať. Autor však kladie vysoký dôraz na precízne vykreslenie ostrova. Informácie dávkuje pomaly, je skúpy na slovo, čo vzbudzuje u čitateľa zvedavosť. Viac sa zameriava na atmosféru a prostredie studeného ostrova alebo vykresľuje pocitovú stránku postáv. Len v jemných náznakoch naznačuje tajomstvá, ktoré sa neskôr rozplynú a do popredia vstupujú spomienky na tragickú udalosť, či rozpitváva súkromný život a rodinné úskalia protagonistov.


Čitateľ tak dokonale spoznáva osud rodiny a dokáže sa vcítiť aj do myslenia postáv. Zlomový okamih nastáva v polovici knihy, keď sa čitateľ stáva v nestráženej chvíli svedkom nečakaného konania jedného z dvojčiat. Nastupuje väčšia dynamika a stúpa aj počet svižnejších dialógov, vďaka čomu sa príbeh číta rýchlejšie. Román nestráca nič zo svojho naturálneho a pochmúrneho prostredia, ktoré vyvoláva u čitateľa pocit strachu a napätia. Vypäté dramatické situácie dotvára perfektne vykreslená zimná atmosféra, ktorá je najviac citeľná v poslednej tretine knihy. Konanie postáv je špecifické. Na jednej strane stoja obavy, výčitky a pocit viny oboch rodičov voči žijúcej dcére, no na strane druhej sa rodičia navzájom odcudzujú, klamú a skrývajú tajomstvá.

„Ak chceš poznať skutočnú pravdu, opýtaj sa dcéry, čo sa naozaj stalo. Požiadaj ju, nech ti povie, čo povedala mne pred pol rokom.“ „Čo?“ „Spýtaj sa jej, ak to tak veľmi potrebuješ vedieť. A pozri sa do komody. Dostala si sa niekedy až do spodnej zásuvky? Hm? Nie?“ Z jeho slov jedovato prskal hnev. „Tak sa priprav na najhoršie, Sarah. Blíži sa poriadna búrka. Ak ju chceš prečkať na Torane, v poriadku, ako chceš. Nemám proti tomu čo robiť. Mám ťa na háku. Ale našu dcéru drž vo vnútri. Drž ju v bezpečí.“

Labilná žena, ktorá túži po smrti svojho opileckého manžela, či zámena identity dvojčiat, ale aj nevera, vražda, sexuálne zneužívanie ako aj nehostinnosť prostredia a život v izolácii, to sú atribúty, ktoré pritiahnu ku knihe nejedného milovníka trilerov.

Dvojčatá z ľadu predstavujú ľahké, mrazivé a pútavé čítanie s kvapkou mystiky, napätia a nečakaného rozuzlenia. Pre všetkých, ktorí obľubujú dobre vystavanú zápletku, autorovu manipuláciu s  čitateľom, či psychologizáciu postáv, budú Dvojčatá z ľadu jednorázovou jednohubkou, ktorá umocní váš zážitok z čítania aj prostredníctvom čiernobielych fotografií.  Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára