1. 5. 2016

Adriana Macháčová & Róbert Dyda - Škandál v lepšej spoločnosti

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť

Kategória: Antibiotiká/Antitusiká

Účinné látky: Eliminuje citový prevrat v živote. Pomáha utriediť si myšlienky.

Dávkovanie: Ak nie je predpísané inak, užívajte viac dní po sebe v ľahko stráviteľných dávkach. Počet tabliet-248.

Vedľajšie účinky: Stanete sa svedkom všetkých najhorších scenárov v živote.:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Vládnuť a ovládať druhých je pre niekoho ego slasťou a šťastím. Dokážu títo ľudia byť šťastní a zároveň aj úspešní? K úspechu výťah neexistuje. Musia si to vyšliapať nie po schodoch, ale po niekoho chrbte, aj za cenu straty svojho vlastného ja.

Bol by Albert Wolf, úspešný právnik a kandidát novej politickej strany taký hlúpy, aby milostným románikom riskoval svoju sľubnú rozbiehajúcu sa politickú kariéru? A predsa, veď aj renomovaný právnik je len obyčajný muž, ktorý sa už vlastnej manželky prejedol. Keď sa v jeho posteli čoraz častejšie ocitá mladá novinárka Petra, ktorá Wolfa úplne opantala, ženatý politik je rozhodnutý po voľbách svoju zákonitú manželku vymeniť. Avšak na nasledujúcich stranách sa stávame svedkami vraždy investigatívnej novinárky. Bolo jej povolanie osudným alebo v tom má prsty niekto celkom nezainteresovaný? Ani neznámy dobrodinec nezaháľa a Albertova manželka dostane anonymný meil. Lenže skutočnosti naberajú totálne iný spád, ako by si všetci zainteresovaní želali. Je samozrejmé, že Izabela si svoje podozrenie potrebuje overiť, a tak jej kroky smerujú k súkromnému detektívovi. Viac ako vlastné počúvajúce svedomie, si každý z nich pomocou podrazov, pomsty či vyššieho záujmu šliapu vlastný chodníček slávy. Za cenu čoho? Kto vyťaží najviac pre seba? Kto a prečo zniesol zo sveta úspešnú novinárku? Ako sa vyrovnajú účastníci s následkami verejného škandálu?

Adriana Macháčová a Róbert Dyda spojili svoje tvorivé sily po tretíkrát a na svet prišla ich novinka Škandál v lepšej spoločnosti. Tandem autorov si osvojil svoj štýl písania a znovu dokázali rozčeriť stojaté vody v knižnom svete. Kniha neponúka len tradičný vzťahový trojuholník, ale odhaľuje aj nekalé manipulácie v politike, špinavé novinárske ťahy či zákulisné policajné praktiky. Týmito prvkami sa dielo vymyká klasickej ženskej literatúre. Obom autorom sa nedá uprieť kvalitný spisovateľský talent. Obaja tandemoví hráči presne vystihli oblasti, v ktorých sú doma ako ryby vo vode. Adriana Macháčová perfektne vykreslila partnerské vzťahy v manželstve Wolfovcov a precízne vložila dôraz na pestrú paletu citových pohnútok žien. Róbert Dyda dokázal zaujímavo a prezieravo vytiahnuť na svetlo sveta zákulisné intrigy v tvrdom biznise, politike či novinárskej oblasti. Znova sa spojili dva rozdielne svety a konečný výsledok je viac ako len uspokojivý.

Hneď v úvode príbehu necháva autorské duo čitateľom priestor na špekulácie či domnienky. Začiatočná pútavosť vás okamžite vťahuje do spleti života hlavných postáv. Každá osobnosť je individuálna a má svojský charakter, ktorý je ľahko rozpoznateľný. Povahové črty hrdinov nie sú ničím výnimočné, sú vyobrazene prirodzene a reálne. Každá z prítomných hláv si dláždi svoju vlastnú cestičku úspechu, kariéry či pomsty. Pozerajú predovšetkým na vlastné záujmy a, samozrejme, najlepšie je dostať sa na vysnené miestečko spôsobom im vlastným. Aj keď má každá postava priestor sa presadiť, stať sa úspešným a zviditeľniť sa, je predsa len ťažšie. Skúšajú to rôznymi spôsobmi a najúčinnejší je vyškriabať sa niekomu po chrbte. Veď dostať sa medzi modrú krv je tak „oslobodzujúce.“

„Máte šťastie,“ pokračoval Beniak po krátkej odmlke. „ V prvom rade ste výborný novinár a bola by odo mňa hlúposť vyhodiť vás pre takúto vec. Po druhé, tiež som čelil vyšetrovateľským prešmyčkám a viem, čoho je ten plešivý chlapík schopný. No mali by ste si uvedomiť, v akej sme situácii.“


Zaujímavé opisy striedajú živé a hravé dialógy. Môžete sa tešiť na prekvapivé zvraty a dôveryhodne vykreslené situácie, no  aj napriek tomu,  dej je miestami predvídateľný, tak ako aj konanie niektorých hrdinov. Tento malý nedostatok si však všimne len vnímavejší čitateľ. Prvky dramatickosti a kriminálnej zápletky, ktorá nemá žiadne trhliny posunuli knihu  o priečku vyššie. Celková koncepcia príbehu je mierne strategická a ľahko stráviteľná. Román sa číta  závratnou rýchlosťou, čo je len plynulý výsledok napínavého a dobre premysleného  postupu autorov. Škandál v lepšej spoločnosti si vychutnáte a uvítate permanentnú gradáciu v deji. Talentovaná a dokonale zohraná dvojica opäť stavila kartu na osvedčené témy, ktoré bežných smrteľníkov najviac zaujímajú. Nevera, vražda, intrigy, povrchnosť, politika a spoločenské konvencie, to sú základne atribúty, ktoré knihu zaraďujú medzi lepšie čítanie.

„Ako to myslíte?“ opýtal sa Wolf šokovane. „Formálne ostanete na kandidátke. V blízkom čase zvážime, či naďalej ako jednotka. Avšak v prípade priaznivého volebného výsledku sa budete musieť tak či tak po voľbách okamžite stiahnuť. „Vy ma nepočúvate? Nič som s ňou nemal!“ trval Wolf tvrdohlavo na svojom.

Škandál v lepšej spoločnosti odporúčam nie len pre ženy, ale aj pre mužské publikum. Pre všetkých, ktorí nehľadajú v knihe len lacné klišé, ale autentické vnímanie spoločnosti. Tí, ktorí obľubujú skutočné vzťahy (a nie len tie partnerské), ale aj poriadnu dávku dynamiky  premiešanú s detektívnymi prvkami, si určite prídu na svoje.


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Ikar. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára