26. 4. 2016

Tina Van der Holland - Kronika sendvičovej ženy

Manželstvo je inštitúcia, v ktorej sa odhaľuje význam čísla dva

Kategória: Nootropiká/Antitusiká

Účinné látky: Zvyšujú závislosť na čítaní. Podporujú odvahu k novým skutkom.

Dávkovanie: Hocikedy a hocikde, aj nenápadne v práci, len pozor na šéfa. Počet tabliet-464.

Vedľajšie účinky: Strata zdravého úsudku, nesústredenosť v práci.

Čo potrebujete vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Je ľahké byť krásny, milý a inteligentný, keď je všetko v poriadku. Charaktery sa lámu, keď prídu starosti. Staršia generácia má iné starosti ako mladšia. Dnešné deti to majú oveľa jednoduchšie.

Bývala stredoškolská profesorka Gabika po tridsiatich rokoch zažíva manželskú krízu. Je nespokojná so svojím životom, prišla o zamestnanie a manžel jej lezie na nervy. Zato jej muž si užíva život po svojom, v práci ho povýšili a voľný čas trávi mimo domu. Svoju manželku zďaleka obchádza a ignoruje. Gabika sa cíti uväznená medzi štyrmi stenami,  chýba jej sloboda, deti a docenenie z partnerovej strany. Je v neustálom kolotoči medzi sestrou a svojimi rodičmi, kde musí neprestajne riešiť vzniknuté problémy. Keď jej dcéra pripraví nečakané, no radostné prekvapenie, bývala učiteľka s radosťou odlieta do Ameriky. Na ceste zisťuje, že jej manželstvo je už dávno vyhasnuté a niekoľko hodín s cudzím mužom jej vleje novú nádej na nový a lepší život. Po návrate domov sa Gabikina rodina rozrástla o jedného člena domácnosti. Doma sa dostáva do zabehnutých koľají, starostlivosť o rodičov, vnučku a manžela ju stojí nemálo síl a odriekania. S dcérou si založia vlastný podnik. Keď už by sa zdalo, že všetko sa nejako okrem manžela utrasie, musí znovu riešiť dcérine prešľapy z minulosti. Onedlho na to aj syn Daniel potrebuje matkinu pomoc, a tak Gabika neváha, balí kufre a odlieta do Izraela. V kolíske kresťanstva na ňu okrem syna čaká aj záhadný chirurg. Akú cestu životom si vyberie Gabika? Dokáže prelomiť svoj strach z neznámeho a dá šancu hlasu svojho srdca?

Tina Van der Holland, autorka nemenej známeho románu Shalom, sa znova vracia s voľným pokračovaním Kronika sendvičovej ženy. O tom, že spisovateľka si svoje literárne kvality nadsadila poriadne vysoko, som bola presvedčená už predtým, no román Kronika sendvičovej ženy ma utvrdil v tom, že autorka písať vie a kniha opäť preskočila moje očakávania.

Z pozadia oblohy, sfarbenej ešte temnou modrotou noci, sa vynárali bachraté helikoptéry. Jedna, dve tri...aspoň desať. Leteli nízko, takže som rozoznala aj červené svetlá, blikajúce na ich čiernom trupe. Vrtule s rachotom rozrezávali vzduch do hlučných pásikov, ktoré kmitali okolo mňa s takou intenzitou, až ma strach zviazal do snopu. Vojna, toto je zvuk vojny, uvedomila som si, veď niet pochýb o tom, že bruchá oblúd sú plné po zuby ozbrojených vojakov.


Tina Van der Holland čitateľovi ponúka  takmer po tridsiatich rokoch návrat do rodiny Gabiky a Milana. Hlavné postavy sú obyčajní ľudia s bežnými starosťami. Spisovateľka im vdýchla skutočnú dušu, a preto pôsobia autenticky. Príbeh je rozdelený do viacerých častí a hneď v úvode sa ponárame do Gabikinej rozorvanej duše. Autorka do rodiny Skalických nahliadla s veľkým rešpektom. Detailne a vierohodne rozobrala Gabikine celkové vnímanie ich nie príliš najlepšej rodinnej situácie. Oceňujem, že autorka sa na nič nehrá a pekne nám nastavila zrkadlo, na svetlo vytiahla vnútorné pocity zrelej ženy. Hlboká sonda do minulosti čitateľovi odkrýva komplikované vzťahy s matkou, strach o deti a vyobrazuje odcudzenie, chlad a rozdielnosť pováh manželov.

Aj napriek obšírnejším opisom je špecifický štýl písania spisovateľky pútavý a miestami naberá vysoko na dynamike. Ľahký humor sa pekne prelína s vážnymi témami. Rokmi zúročený výborný rozprávačsky talent  zaručuje, že Kronika sendvičovej ženy vás okamžite pohltí. Bohatá slovná zásoba dokazuje, že kniha sa rodila ťažko a autorka v nej reálne precítila každú jednu situáciu.  Smutno-tragické pasáže striedajú tie humorné, kde nám autorka dáva priestor na oddych a pomaly pripravuje čitateľa na ďalší prekvapivý zvrat. Vyváženosť medzi dramatickosťou a humorom odhadla v rovnakej miere. Aj keď má Kronika sendvičovej ženy menej dialógov, skúsenejší čitateľ si s pôžitkom knihu vychutná. Sled nečakaných udalostí udržuje čitateľa v permanentnom napätí. Krivka dramatickosti klesá len v prípadoch, kde sa spisovateľka venovala zaujímavým opisom Izraela alebo Ameriky. Aj tu si každý príde na svoje, pretože autorka dokáže knihomoľa poriadne zaujať. Bohaté vedomosti, skutočné poznatky, ktoré autorka do deja zakomponovala, dodávajú knihe veľkú vážnosť. Tina Van der Holland vás drží v napätí počas celého čítania. Absolútne som nedokázala predvídať, akým smerom sa bude dej uberať. Okrem toho je príbeh  okorenený pestrou paletou emócií. Množstvo čitateľov sa bude tešiť, že v knihe objavia skutočný život v Izraeli a samotná autorka nám ponúka literárny náhľad do života v jednom z izraelských kibucov.

Moje psychické rezervy sa však pomaly blížili do bodu, ako keď vám ručička na ciferníku v aute ukazuje, že palivo dochádza. Zrazu som na krku pocítila ťarchu domácnosti, kde bolo treba každý deň uvariť na obed niečo pre mladú mamičku aj pre mňa, počas víkendov aj pre chlapa. To znamenalo nakupovať v oveľa väčšom množstve, ako som bola doteraz zvyknutá.

Kronika sendvičovej ženy je úprimná, osobná a zaujímavá spoveď päťdesiatničky. Vnútorná rozprava o tom, že ani vo vyššom veku sa život nekončí. Aj v zrelom veku dokážeme zmeniť tok našich priorít. Aj v päťdesiatke chce byť žena milovaná a zahŕňaná komplimentami, túži si splniť svoje sny, chce žiť a objavovať lásku. Potrebuje pochopenie a porozumenie. Aj napriek ťažkému  životu s introvertom, rozporuplným povahám a ťažkým skúškam, ktoré jej osud do cesty za šťastím stavia, hľadá odvahu a prekonáva strach z budúcnosti.

Kronika sendvičovej ženy je príbeh matky, ktorá neváha pre svoje deti a vlastné šťastie opustiť rodnú krajinu a začať znovu od začiatku. Je to príbeh o tom, že v živote musíme prejsť dlhú cestu či odísť stovky kilometrov ďaleko, aby sme našli seba samého.
Kroniku sendvičovej ženy odporúčam všetkým milovníkom kvalitnej literatúry. Pre všetkých, ktorí radi siahnu po reálnych a odžitých skutočnostiach.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Koruna.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára