8. 10. 2018

Joel. C Rosenberg - Útek z Auschwitzu


Ľudskosť, ktorá prepísala históriu

Kategória: Nootropiká/Antibiotiká

Účinné látky: Verí a dodáva nádej na lepší život. Pomáha a utužuje priateľstvá. Prebúdza ľudskosť.

Dávkovanie: Užívať v menších množstvách. Majte po ruke vreckovky a niečo sladké, čo je dobré na nervy.

Vedľajšie účinky: Zvýšený krvný tlak. Obhrýzanie nechtov. Mierna nevoľnosť a podráždenosť.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite: Prečo sa svet správal tak chladne voči židom? Prečo ich toľkí nenávideli? Ako mohli iní odvracať zrak pred zverstvami páchanými všade okolo nich? Prečo to zlo nikto nevidel?

Luc sa snaží zachrániť zvyšok svojej rodiny a pár priateľov pred Hitlerovou mašinériou. Uháňa v aute z francúzskeho mestečka Sedan, no nemecké vojská sú mu neúprosne v pätách. Šťastne však dopraví osádku auta do bezpečia rodnej dediny Le Chambon, kde žije s manželkou a dvomi dcérami. Je zapojený do utečeneckého projektu, v ktorom pomáha židom prežiť. Zachránil viac ako päťtisíc židov.
Jacob ako sedemnásťročný spoznáva odvrátenú tvár vojny. Stáva sa svedkom nacistických útokov na židovských priateľov. Nemci vypaľujú synagógy, pustošia mestá a rozbíjajú obchody. Keď Jacobovi vyvraždia nacisti celú rodinu, uteká so strýkom do Belgicka a pridá sa k židovskému odboju. Pomohol viac ako trom stovkám židov utiecť z Tretej ríše. Po nevydarenom útoku na transport židov sa sám ocitne vo vlaku smrti, ktorý smeruje do Auschwitzu. Jacob nechápe, že sa ocitol v pekle, z ktorého niet návratu. Osud Luca a Jacoba sa spečatí v tábore smrti. S niekoľkými utečencami plánujú útek aj napriek tomu, že môžu skončiť v plynovej komore.

„Tvoje číslo je 202502,“ povedal mu vojak, zatiaľ čo mu ďalší väzeň pri novej vlne bolesti vytetoval číslo na ľavé predlaktie. „Zapamätaj si to číslo. Nezabudni ho. Keď ho niekto vyvolá, ozveš sa. Teraz už nemáš meno. Iba číslo. Každý väzeň, ktorý zabudne svoje číslo alebo nereaguje, keď ho vyvolajú, bude zastrelený. Rozumieš?“ Jacob nerozumel. Nemal ani poňatia, o čom ten človek rozpráva. Nedokázal pochopiť, čo sa deje.

Útek z Auschwitzu pritiahne publikum už samotným názvom. Vydavateľstvo Motýľ opäť siahlo po príbehu, ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia druhej svetovej vojny. Napriek tomu, že romány s touto tematikou nie sú oddychové, stále sa tešia veľkej obľube.

Joel C. Rosenberg plánovane, detailne a dramaticky otvára príbeh dvoch hlavných postáv, ktorých život sa prelína celým románom.  Čitateľ sa stáva svedkom vraždy Jacobových rodičov. Ich krv má na svedomí gestapo. Autor cielene útočí na všetky čitateľove zmysly. Prekvapením otvára oči nad besnením nacistov, ktorí systematicky vyhladzujú židov. Priam hmatateľne cíti strach a obavy o život všetkých zúčastnených. Mlčky načúva nárekom, ktoré sa nesú celým Auschwitzom a v ústach cíti blen z neprávostí, krívd a podupania ľudskej dôstojnosti.

Život Luca a Jacoba sa pretne na mieste, odkiaľ niet návratu. Aj keď sa ich cesty rozdeľujú, autor ich ťahá k sebe aj napriek rozdielnym náboženstvám, no v skutočnosti obaja zdieľajú spoločnú myšlienku na útek, aby celému svetu povedali pravdu o koncentračnom tábore. Spracovanie príbehu nie je jednoduché, Rosenberg spája skutočné fakty s fikciou, no napriek ťažkému textu sa čitateľ pomerne rýchlo dokáže prehrýzť celým románom. Autor má výbornú schopnosť udržiavať čitateľovu pozornosť. Napätie rastie počtom prečítaných strán, pribúda dramatických okamihov a  v čitateľovi narastá zvedavosť.

Jacob len za prvý týždeň schudol tri kilá. Po mesiaci vážil takmer o desať kíl menej, pričom si nemohol dovoliť prísť ani o jediné. Už keď sem prišiel, nemal takmer žiaden tuk navyše, no teraz sa z neho stala chodiaca kostra. Rebrá mu vytŕčali a presvitali mu kosti na rukách. Pod očami sa mu vytvorili tmavé kruhy a jeho pokožka mala chorobne sivý odtieň. Navyše začal nezdravo kašľať, čo bezpochyby spôsobovali mračná prachu, ktoré sa tvorili na mieste stavby.

Rosenberg upriamuje pozornosť na to, čo sa v skutočnosti v Auschwitzi dialo. Okrem výpovedí očitých svedkov a príbehov utečencov, ktorým sa podarilo z tábora smrti utiecť, kniha odhaľuje aj nepopierateľné dôkazy o genocíde. Z románu kričí fakt, že všetky zverstvá, ktoré sa diali v Auschwitzi mali ostať za ostnatými drôtmi. Autor sa snažil povedať svetu o vražednej nacistickej mašinérii, ktorú je potrebné zastaviť. Rosenberg nezanedbáva ani opisy prostredia či vojnovej atmosféry. Vo veľkej miere poukazuje na protižidovský odboj a jeho činnosť. Dal si záležať na detailnom vyobrazení príbehu.
Vierohodne a bez príkras opisuje ťažký život v Auschwitzi, kruté praktiky nacistov, neľudské zaobchádzanie s bezbrannými ľuďmi, strach, zimu, ale čitateľ postrehne medzi riadkami aj slabé svetielko v podobe nádeje či veľké odhodlanie prežiť. Okrem toho autor nezabúda ani na pocitovú stránku hrdinov a vnútorné monológy často prebíjajú ich neľahký osud. Rosenberg zakomponoval do nacistickej mašinérie smrti aj texty so začínajúcou sa láskou, ktoré sčasti odľahčujú dramatický a vypätý dej.

Útek z Auschwitzu je príbeh o veľkej vôli prežiť, o odhodlaní bojovať za slobodu, o odvahe nevzdať sa aj napriek krutým podmienkam a strate sebaúcty. Prečítajte si román o pochopení pravdy, o čom bol vyhladzovací tábor, o skutočnom utrpení v pekle a obrovskej odvahe utiecť. Zlo bolo porazené, pretože dobrí ľudia sa mu postavili a odmietli sa vzdať.

Útek z Auschwitzu odporúčam všetkým, ktorí obľubujú dramatické príbehy z obdobia druhej svetovej vojny. Pre tých, ktorí sa neboja čítať o zverstvách a krutej pravde. Román je pre silnejšie žalúdky, no na konci vás čaká prekvapenie.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Motýľ.                                                   Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára