28. 4. 2016

Erika Ridziová - Obeť

Keď sa láska stane obeťou vlastnej smrti

Kategória: Antibiotiká/Imunnosupresíva

Účinné látky: Vhodná na očarenie ducha. Manipuluje ľudskosť.

Dávkovanie: 50-70 strán niekoľkokrát denne, pri stíšenej obľúbenej hudbe. Počet tabliet-320.

Vedľajšie účinky: Prehodnotenie vlastných vzťahov. Zaľúbite sa do suseda.:)

Čo by ste mali vedieť predtým, ako si knihu TU kúpite:  Čo všetko je schopný obetovať človek, ktorý bezhranične miluje pre lásku? Dokonca aj vlastný život pre záchranu šťastia toho milovaného. Láska, tá mocná čarodejka, ktorá nám dáva neuveriteľnú silu aj v tých najslabších chvíľach. Láska, to zázračné slovo, ktoré nás dvíha z popola, keď sme ranení a nemáme už dôvod prečo vstať. Láska, len päť písmen, ale niekedy nás núti robiť aj tie najhoršie rozhodnutia v živote.

Od detstva to Sára nemala na ružiach ustlané. Jedna skľučujúca nehoda zmenila jednoduchej rodine život zo dňa na deň. Po odchode matky je nútená v dvanástich rokoch sa starať o svojich súrodencov a psychicky chorého otca. Po skončení školy sa jej podarí svojou odvahou a priebojnosťou zamestnať ako chyžná v piešťanskom hoteli. Osud jej do cesty privial dvoch mužov-bratov. Majiteľa hotela Filipa, do ktorého sa zaľúbi a jeho dvojčaťa Simona-dobrodruha. Jej život sa od základov zmení keď jej naivitu využije bohatý Angličan ubytovaný v hoteli.

Pomsta Angličana bola krutá, ale trest za svoju bezostyšnosť si nepochybne zasluhovala. Pomyslenie na Filipa a jeho chladný hlas, oči, ktoré v zmätku márne hľadali ospravedlnenie jej zločinu a napokon pre ňu našli len opovrhnutie, ju však opäť uvrhli do plaču. Hoci si to zakazovala, slzy jej znova vystúpili do očí a zakalili jej zrak.

Nikto z blízkeho Sárinho okolia však ešte netuší, aké ničivé zemetrasenie v ich životoch spôsobí bohatý zberateľ starožitností. Po sérií nešťastných udalostí, ktoré sa nad nimi rozprestreli ako čierny mrak, sa Sára zmenila a začala si tykať s nenávisťou. Muž, ktorého milovala, ju nechtiac stiahne až na samé dno. Dokáže Sára zabudnúť na bolesť a odraziť sa odo dna aj po boku nového muža? Ako dokáže jedno ničivé rozhodnutie zmeniť životy zamilovanej dvojice?

„Ty hnusný vrah! Nie! Mýliš sa. Ja sa neznížim na tvoju úroveň. Nestanem sa vrahyňou ako si ty! To ty budeš trpieť, James Harrington, lebo prídeš o to, čo najviac chceš!“ zvolala dramaticky a obrátila nôž proti sebe. „Ja už nemám dôvod žiť a nedovolím, aby tvoj potomok prišiel na tento svet,“ čepeľ noža sa priblížila k jej bruchu. „Prepáč, mami“ povedala a rozhodnutá vraziť si nôž do brucha  sa rozohnala.

Erika Ridziová, známa slovenská spisovateľka románov Divé maky a Kam tečú rieky našich nádejí sa vracia k svojim čitateľom na slovenskú spisovateľskú scénu s novinkou Obeť. Autorka ostala svojmu štýlu písania verná. Ako aj v predchádzajúcich knihách, aj Obeť je kombináciou romantiky, drámy a ľahkého kriminálneho žánru. Na stránkach knihy autorka rozohrala nebezpečný, pútavý a miestami dojímavý príbeh Sáry. Počiatočné magické čaro príbehu vás okamžite vtiahne do deja. Autorka pripravila pre Sáru neľahký osud, do cesty za šťastím jej naaranžovala množstvo prekvapivých a bolestných prekážok. Z chudobnej dievčiny sa stane popoluška. V tomto prípade sa však rozprávka nekončí. Naopak - začína sa otvárať peklo, ktoré pohlcuje všetkých v jej blízkosti. Niekedy som mala pocit, že fantázia autorky prekročila hranice únosnosti. Pre všetkých, ktorí obľubujú neľahké životné osudy hrdinov bude Obeť čerešnička na torte.


 Na strane druhej nám autorka predostrela, že život má aj svoje tienisté stránky a je nespravodlivý. Napriek tomuto faktu spisovateľka dokázala čitateľa vtiahnuť do deja závratnou rýchlosťou. Kvitujem, že napätie a dokonale pripravená zápletka pretrváva až do záveru knihy. Erika Ridziová opäť prejavila svoj majstrovský talent. Perfektne prepracované dialógy dodávajú celému románu neskutočnú dynamiku premiešanú s napínavosťou, ktorá vás núti neustále prevracať strany. Dramatickosť deja je dávkovaná postupne a strieda sa s oddychovejšími a emotívnejšími pasážami. S detailne vykreslenými postavami, ktorým autorka vdýchla dušu, sa dokážete v momente zžiť. Budete spolu s nimi ľúbiť, smiať sa, ale aj plakať a nenávidieť. V románe sa stretnete s veľkou láskou, šťastím, obetou, ale aj krvácajúcou bolesťou, utrpením a odmietaním seba samého. Spisovateľka vsadila do deja celú paletu najrozmanitejších ľudských pocitov. Nie vždy sa budete stotožňovať s konaním tej - ktorej  postavy, niektoré situácie môžu čitateľovi pripadať nereálne. Aj napriek tomu 

Erika Ridziová dokáže zaútočiť na vaše city, prekvapia vás šokujúce odhalenia a množstvo nečakaných zápletok. Rada čitateľa zavádza a do poslednej strany netušíte, aké prekvapivé rozuzlenie vás čaká v samom závere. Spolupatričnosť rodiny a súrodenecká láska premiešaná s rivalitou sa nesie celým príbehom. Každá z postáv bojuje zo svojím životom a hľadá lásku, aj za cenu najvyššej obety. Aj keď je v Obeti dominantná láska na viac spôsobov, žiadnu lepkavú romantiku nečakajte. Pripravte sa na dramatickú jazdu s kriminálnym nádychom.

Obeť odporúčam pre všetkých, ktorí majú radi napätie, aj romantiku, ktorí sa zaujímajú o psychológiu postáv a príbehy ľudí okolo seba. Pre všetkých milovníkov kníh, ktorí chcú zabudnúť na svoje bežné starosti a chcú sa na chvíľu preniesť do života niekoho iného, a jeho osud sa nedá označiť ako ľahký.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára